Advert
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Yakup Baş
Yakup Baş
Giriş Tarihi : 05-10-2020 15:16

Bozuk ve adaletsiz ekonomi

Uzun bir zamandır yazamadığımız ekonomi köşe yazımızı görülen lüzum üzere tekrar sitemizde yazmak ihtiyacı hissettik. Deprem ve pandemi sonrası çokta ilginizi çekmeyeceğinize kanaat getirdiğimiz ekonomi söyleşilerinde bu kez TÜİK rakamları döviz,  altın gibi somut dereceleri değil de daha çok üreten esnaf ve sanayicilerimizin mevcut durumunu kaleme almak istedim.

Türk lirasının değer kaybına bakarak için de bulunduğumuz durumu analiz etmek sizin takdirinizdir, dua ederek temenni de bulunarak bir sonuç elde etmek isteyen bir ekonomi yönetimi gözlemliyoruz, bunlarla paranın değerini yerinde tutamazsınız,  faizi indirmek merkez bankası aracılığı ile piyasaya müdahale etmek pansuman çözümlerdir zaten çözüm olsaydı şu an ne AURO 10 TL’lere nede dolar 9 TL’ye merdiven dayanmazdı.

Paramızın stabil kalmasını yada değer kazanmasını istiyorsak üreticiye destek vermek zorundayız. Paranın değerini belirleyen üreticinin üretim gücüdür,  şu an ülkemizin için de bulunduğu borç sarmalının yükü kimin üzerindedir üreticinin,  istihdamı ayakta kim tutar üretici, SGK BAĞ-KUR kim öder üretici,  çarpılsa dahi KDV sini vergisini kim verir üretici, peki ürettiğine arz talep dengesini oluşturmazsan ham maddeyi dışarıdan getirerek dövize olan talebi düşürmezsen, arsa tarla döviz gibi ticari argümanların değerinin çok altında gösterilen satışları takip etmezsen, tacirlerin üreticiden çok kazanıp hiç vergi vermeden istihdam oluşturmadan bir piyasaya göz yumarsan,  üretici niye üretsin.  Bütün iş mahkemeleri çalışandan yana tavır alırken tazminat mevsim geçişleri kalifiye eleman gibi sıkıntılar almış başını gidiyorken üretenin hakkını kim savunacak.

Kurtuluş reçetesi bellidir üretmek,  piyasa analizi dahi yapamayan ekonomi bakanlığı üreticinin soyut bir zenginlik için de olduğunu anlamalıdır,  çoğu üreticinin borcu sermayesinden fazla hale gelmiştir ve saydığımız bu bütün sıkıntıları şehrimiz üreticisi diğer illere göre misliyle katlanmak zorunda kalmıştır, yazımın sonunda şehrimizin yetiştirdiği merhum muzaffer sezgin ağabeyi anmadan geçmeyeceğim,  bozuk ve adaletsiz ekonomi kişiliksiz insan yetiştirir sözünü ilk ondan duymuştum. Rahmet ve şükranla yad ediyorum. Allah cc rahmetini üzerimizden eksik etmesin sağlıkla kalın…

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA