Advert
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Tugay Telçeken
Tugay Telçeken
Giriş Tarihi : 28-12-2019 09:00

Artık Bizde Varız…

Yerli otomobil yeni bir devrin kapılarını açacak, devrim otomobillerini engelleyenlere devrin otomobilleriyle 60 yıldır beklenen cevabı verdik.

Yerli otomobil rüyamız 16 Haziran 1961 yılında devlet demir yolları fabrikaları ve cer dairelerinin mühendislerinin 20 kişiden oluşturduğu bir ekibin Ankara’da yapmış olduğu toplantı ile başlamıştı.

O günlerde tıpkı günümüzde olduğu gibi ülkenin belirli bir kesiminde olan akademisyeninden basın mensubuna, fabrikatöründen siyasetçisine bu konuda kendini söz sahibi hisseden ancak hiçbir şey yapmayan hayalleri ve ileriyi görüşü kısıtlı olanlar bu ülkede ne motor nede otomobil üretilebileceğine inanmıyorlardı ve görüşlerini her fırsatta dile getiriyorlardı. Ancak Türk mühendisleri devrim otomobillerini yapmakta kararlıydı ve bunun için ellerinden gelen tüm özveriyi fedakarlığı göstereceklerdi tıpkı bugün yaşadıklarımız gibi…

Ankara’dan alınan direktifler sonucunda mühendislerimizden 4,5 ay gibi kısa bir sürede 4 zamanlı 4 silindirli 4 adet devrim otomobili isteniyordu neden 4,5 ay derseniz devletimiz 29 Ekim törenlerinde bu otomobilleri aziz milletimize tanıtmak istiyordu. Belki de bu kısa süreçte bunun gerçekleşmesi imkansızdı, ama kararlıydık yapmalıydık ve işe koyulduk günde azami 12 saat olmak üzere ve hafta sonları dahil durmadan çalışmaya başladık. Gece gündüz demeden çalışan mühendislerimiz elektrik donanımı, diferansiyel dişlileri, kardan istavrozları, motor yatakları, cam ve lastikler dışında tüm parçaları yerli olan devrim arabalarını üretti. Bu bizim için muazzam bir başarıydı.

Peki, bu muazzam başarı neden amacına ulaşamadı neden okyanusu geçip denizde boğulduk…

İşte bu sorunun cevabı bugünlerde bize üretmezsiniz, yapamazsınız, beceremezsiniz diyen İSTEMEZÜKCÜLERİN bir benzeri olan o dönemin İSTEMEZÜKCÜLERİN ‘in yoğun gayretleri ve karalamalarıyla oldu.

Yoğun gayretlerle kısa sürede tamamlanan devrim otomobilleri artık hazırlardı milletimizin huzuruna çıkmak için trenle Ankara ya yola çıktılar hatta süre o kadar kısaydı ki otomobillerin boya işleminden sonra yapılması gereken pasta ve cila işlemleri yolculuk esnasında vagonda yapıldı. Her şey planlandığı gibi ilerliyordu buharlı lokomotiflerle çekilen vagonlarda otomobillere zarar gelmesin, oluşması muhtemel kıvılcımlardan yangın tehlikesi oluşmasın diye otomobillerin yakıt depolarına benzin ilavesi yapılmamıştı. Sağ salim Ankara ya varan otomobiller tren garından Ankara fabrikasına getirttirildi bu süre zarfından sadece manevra kabiliyeti ve kısa menzilli sürüşler için araçlar birkaç litre benzin konulmuştu.  Otomobiller sıhhiye meydanından Türkiye Büyük Millet Meclisine gitmeye hazırdı ancak planlanan ama unutulan kritik bir nokta vardı. Araçlara yakıt ikmalinin yapılmamasıydı. araçlarda yeterli yakıtın bulunmadığı anlaşıldığında ise iş işten geçmişti artık .  1 nolu devrim aracına yakıt ikmali yapılırken. Cemal Paşa çoktan 2 nolu devrim otomobiline binip yola çıkmıştı, aracın hareketinden yaklaşık 100 m. Sonra aracın motoru durdu.  Cemal paşa “ ne oluyor “ dedi, aracı kullanan yüksek mühendis Rıfat Serdaroğlu “ paşam benzin bitti “ dedi. Cemal paşa özür dilenilerek 1 nolu devrim otomobiline bindirildi.  Cemal paşa devrim otomobilinden inerken yıllardır unutulmayan şu cümleyi kurdu  “ Batı kafasıyla otomobil yaptınız ama doğu kafasıyla benzin ikmalini unuttunuz.”

Her şey bittiğinde ise o günün imkansızlıkları içerisinde Türk mühendisliği ve başarısının eseri olan devrim otomobilleri o günün İSTEMEZÜKÇÜLERİ ‘nin el birliğiyle tek söz halinde gazetelere şu başlığı attılar “ 100 metre gitti durdu “  ve o gün rüya yarım kalmıştı.

Geçmişten bu güne yarım kalan bu rüyayı elbette tamamlayacak bir lider çıkacaktı ve o rüyayı gerçekleştirecek babayiğitlerin önünü açacaktı. Bu rüyayı gerçekleştirecek lider dünya mazlumlarının umudu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan başkası olamazdı.  Ve bugün Erbakan hocanın hafızalardan kazınmayan  “ Aslında bütün mesele Türkiye’nin şeftali yerine motor üretmeye kalkmasıydı”  cümlesinin tüm dünyaya yeniden gösterilmesinin özetiydi bugün.

Dünya pazarında otomotiv sektöründe bizde varız diyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan İHA VE SİHA ‘larla savunma sanayinin  % 70 ‘ni yerli ve milli yaptıktan sonra yerli otomobilimizin de üretimini sağladı.

Şimdide elbet bugünün İSTEMEZÜKCÜLERİ yarın Almanya, Fransa, İtalya yıllar önce üretmeye başladı. Biz bu pazarda tutunamayız, başarısız oluruz, siliniriz vb. ifadelerle Türk mühendisliğinin başarısını gölgelemek isteyebilirler. Ancak unuttukları bir şey var Türkiye içten yanmalı bir motor üretmedi Türkiye “ 200 ve 400 bg iki alternatif arkadan itiş veya 4 çeker olacak 500 km menzilli şarj edilebilme süresi 30 dk. Olan yerli üretim bataryadan oluşan son teknoloji ve donanımlarla dizayn edilen yeni nesil bir araç üretti ve üretim planlaması 15 yıl süre içerisinde 5 model den oluşacak şekilde tasarlandı. Peki, Türkiye de otomotiv sektörü yokmuydu da biz böyle sevindik tabi ki de vardı. Bursa, Kocaeli, Sakarya gibi illerimizde birçok otomotiv devinin işlettiği fabrikalar var ancak biz bu fabrikalarda yaptığımız montaj işlemi. Biz artık sadece montaj yapmayacağız. Biz, markası bizim olan, tasarımı bizim olan, yazılımı bizim olan araçlar üreteceğiz ve ürettiklerimizi kendimiz satacağız.

Yapılan planlama ile 2022 yılında seri üretime geçilerek tabuları yıkıp ezberleri bozacak olan yerli otomobilimizin Bursa ilimizde kurulacak üretim tesisinde 4 bin 323 kişi istihdam edilecek. Toplam da 175 bin adet üretilmesi planlanan araçlarımız seri üretimle 2-3 yıl içerisinde yoğun talep gördüğü iç piyasandan sonra Avrupa pazarında da yer bulacak.

Bu güzel projeyi hayata geçiren liderliğini yapan Sayın Cumhurbaşkanımıza projeyi yürüten Babayiğitler Anadolu gurubu, BMC, Kıraca holding, Türkcell gurubu, Zorlu Holding  ve TOBB’ ne teşekkürlerimi sunuyorum. Bu gurur hepimizin otomotiv pazarında %100 yerli ve milli olarak artık bizde varız.    

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Fatih Karagümrük37
 • 2Alanyaspor37
 • 3Galatasaray37
 • 4Hatayspor37
 • 5BB Erzurumspor36
 • 6Göztepe35
 • 7Fenerbahçe35
 • 8Konyaspor24
 • 9Antalyaspor24
 • 10Trabzonspor34
 • 11Beşiktaş34
 • 12Sivasspor34
 • 13Kasımpaşa33
 • 14Kayserispor33
 • 15Gaziantep FK32
 • 16MKE Ankaragücü21
 • 17Gençlerbirliği21
 • 18Çaykur Rizespor31
 • 19Denizlispor21
 • 20Yeni Malatyaspor31
 • 21Başakşehir FK30
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA