Güncel Haberler
Giriş Tarihi : 01-11-2016 09:12   Güncelleme : 25-11-2016 16:51

Ruh Sağlığı Hastanesi'nde Deprem Tatbikatı Yapıldı

Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde, Hastane Afet Planı (HAP) kapsamında deprem ve yangın tatbikatı gerçekleştirildi.

Ruh Sağlığı Hastanesi'nde Deprem Tatbikatı Yapıldı

Elazığ Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada; Birliğimize bağlı sağlık tesislerimiz ve çalışanlarımızın olası deprem, yangın ve benzeri afetlere karşı hazırlıklı olmalarını sağlamak amacı ile düzenlenen tatbikatta; Ulusal Medical Kurtarma Ekibi (UMKE), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 112 Acil Komuta Merkezi ve hastane personeli katıldı. 6.8 şiddetinde meydana geldiği varsayılan bir deprem senaryosu eşliğinde icra edilen tatbikat ile hastanenin 8 nci ve 9 ncu servislerinin bulunduğu binada meydana gelen çökme ve buna bağlı çatı katında meydana gelen yangına müdahale edildi. Senaryo gereği 9 ncu serviste yaralı olarak mahsur kalan hasta ve personele  AFAD ve UMKE ekipleri tarafından olay yerinde gerekli tıbbi müdahale yapıldıktan sonra  yaralılar halatlar yardımı  başarılı bir şekilde tahliye edildi. Diğer hasta ve personelin tahliyeleri de yangın merdiveni kullanılarak sağlandı.

Yangın, deprem ve benzeri afetlerde Acil Durum ekiplerine tecrübe kazandırmak, tahliye planı ile ilgili pratiklerin pekiştirilmesi, eksikliklerin gözlemlenmesi ve hastane organizasyonu kapsamında diğer kurumlarla işbirliğinin sağlanmasına yönelik düzenlene tatbikat, planladığı gibi başarılı bir şekilde sona erdi.