26 ŞUBAT 2020 Çarşamba 03:51
Advert
Diyarbakır
Giriş Tarihi : 09-05-2019 11:47

Karpuz tatlıyla buluştu 

Osmanlı’dan günümüze gelen şerbetli lokma tatlısı, Türkiye’de ilk defa Diyarbakır’da karpuz aromalı olarak üretildi.

Karpuz tatlıyla buluştu 

Diyarbakır denince akla gelen ilk ürün olan karpuz, tatlıyla birleşti. Kentteki genç girişimciler, Osmanlı’dan günümüze gelen şerbetli lokma tatlısını Türkiye’de ilk defa karpuz aromalı olarak üretti. 

Osmanlı’dan günümüze gelen saray lokması, İzmir lokması, hayır lokması olarak bilinen şerbetli lokma tatlısına Diyarbakırlı tatlıcı yeni bir tat kattı. Türkiye’de ilk defa Diyarbakır’da bir tatlıcı karpuz aromalı lokma tatlısı yaptı. İstanbul’dan getirttiği usta ile Diyarbakır’ın tatlı kültürüne yeni bir lezzet katan girişimci, vatandaşlardan tam not aldı. 

“TÜRKİYE’DE İLK DEFA KARPUZLU LOKMAYI BİZ YAPTIK”

Lokma tatlısının Osmanlı’dan günümüze gelen saray tatlısı olduğunu ifade eden tatlıcı Mehmet Dalbudak, bu tatlı çeşidinin saray lokması ve İzmir lokması olarak bilindiğini söyledi. Dalbudak, “Bu tatlılar genelde hayır olarak dağıtılır, hayır lokması olarak da bilinir. Yalnız biz lokmayı şerbetli olmaktan ziyade son dönemlerde çikolatalı lokma revaçta. Biz de Diyarbakır’a özgü ne yapabiliriz diye düşündük. Karpuz kremalı lokma yapmaya karar verdik. İki gündür imalatına başladığımız karpuz kremalı lokma tatlısına çok büyük bir ilgi görmekteyiz. Özellikle Ramazan ayı münasebetiyle vatandaşlarımız çok büyük bir ilgi göstermekte. İftar saatlerinde yoğun talep oluyor, çok fazla sipariş alıyoruz. Bunların bu şekilde ilgi görmesi bizi mutlu ediyor. Bununla ilgili patent çalışmalarımız devam edecek, patentini alacağız. Türkiye’de ilk defa karpuzlu lokmayı biz yaptık ve bunu Diyarbakır’da yaptık. Diyarbakır’ın yöresel lezzetti Diyarbakır karpuzuyla bunu bütünleştirdik ve halkımızın hizmetine sunduk. Diyarbakır’ın kültürüne, lezzet kültürüne tat kattığımızı düşünüyoruz bununla. Şerbetli tatlılar, künefeler, burma kadayıflardan sonra karpuzlu lokmanın da çok büyük ilgi göreceğini düşünüyoruz” dedi. 

“BEN BÖYLE BİR TALEP BEKLEMİYORDUM”

Tatlı ustası Aygün Aslan, İstanbul’dan eğitim için Diyarbakır’da olduğunu söyledi. Aslan, “Mehmet beyin kendi fikri olan Diyarbakır karpuzuyla ilgili çalışma yapmak için geldik. Diyarbakır karpuzunu normal bildiğimiz çikolatanın içine harmanladık. Özel soslar hazırladık onun için kendi kremamızla bildiğiniz lokmanın içine doldurduk. Bunu da insanların beğenisine sunduk. Son üç gündür yapıyoruz ve iyi bir talep var. Yani umduğumuzdan daha iyi bir talep oldu. Ben böyle bir talep beklemiyordum. İftar saatinde paket servisi olsun, insanların gelmesi olsun iftar saatinden sonra hem karpuzlu olduğu için meyveli olduğu için böyle ferahlatıcı bir tadı var. Yani ara mönü gibi. Bunu başka yerde denemek istiyoruz, tabi Mehmet bey izin verirse bunun için başka yerde deneyeceğiz” diye konuştu. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA