17 ŞUBAT 2020 Pazartesi 12:34
Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 11-05-2019 12:11

Hiç yürüyemiyordu, anne sevgisi ve emeği engelini aştırdı

Mutlu ailesinin tek çocuğu olan Ayyüce , doğumda beynine oksijen gitmemesinden dolayı  SP hastası olarak dünyaya geldi.

Hiç yürüyemiyordu, anne sevgisi ve emeği engelini aştırdı

Elazığ'da doğumda beynine oksijen gitmediği için yüzde 85 engelli olan Serebral Palsi (SP) hastası  15 yaşındaki Ayyüce Mutlu, doktorların tavsiyeleri ve annesinin sevgisi ile emeği sayesinde engel oranı 49’a düştü. 5 yaşına kadar hiç yürüyemeyen Liseli gencin annesinin ev yerine, okulda eğitimine devam ettirmesini sağlaması ve tekerlekli sandalye kullandırmaması engel oranını düşürerek, normal bir hayat yaşamasında büyük etki sağladı. 

Mutlu ailesinin tek çocuğu olan Ayyüce (15), doğumda beynine oksijen gitmemesinden dolayı  SP hastası olarak dünyaya geldi. 2 yaşında hastalığı fark edilen Ayyüce için ailesi her türle imkanı sağladı. 5 yaşına kadar hiç yürümeyen Mutlu, doktorların tavsiyesi, anne Mine Mutlu'nun ilgisi ve fizik tedavi ile bacaklarını hareket ettirmeye başladı. 15 yılda 10 ameliyat geçiren Ayyüce'nin geleceğini düşünen ve sürekli doktorlarından bilgi alan annesi, hem ev yerine okulda eğitimi seçti hemde, çoğu zaman tekerlekli sandalyeyi bırakarak adım adım okula giderek tedavisine önemli bir katkı sağladı. Elazığ Lisesi'nde eğitimine devam eden ve şuanda engel oranı yüzde 85'den yüzde 49’a düşen Ayyüce, hem sınıfta tek başına tüm derslerini başarı ile yapıyor, hemde okul bahçesinde  arkadaşlarıyla güzel vakit geçiriyor.

"ENGELİ YÜZDE 85'DEN, 49’A DÜŞTÜ"

 Oğlunun doğuştan engelli olduğunu belirten Mine Mutlu,  “Engeli yüzde 85 oranındaydı. Yalnız bunu tedavi süreçleriyle çok iyi bir mücadele vererek başarı elde ettik ve engeli yüzde 49’a düştü. Şuan çok iyi. 5 yaşına kadar yürüyemiyordu. Durumu çok kötüydü. Şuana kadar hep bekledik, 8’inci sınıfa kadar bekledik. Okul idaresi sağ olsun 9’uncu sınıfta bize çok yardımcı oldu. Ayyüce’ye zemin katta bir sınıf ayarladılar. Her türlü imkanı, kolaylıkları sağladılar” dedi.

“DOKTORLARIN SÖYLEDİĞİNİ HARFİYEN YAPTIK”

Oğlunun 12 yıldır fizik tedavi aldığını aktaran Anne Mutlu, “Çok zorlu bir süreç geçirdik. Bu süreçte 10 ameliyat geçirdi. Zor bir süreçti ama biz bunu başardık. Bayağı bir mücadele ettik. Çocuk da çok yıprandı ama sonuçlarından memnunuz. Fizik tedavilerini devam ettiriyoruz. Doktorların bize söylediği her şeyi harfiyen yerine getirmeye çalıştık. Sonuç olarak çalışırsanız başarırsınız. Ben buna inanıyorum. Oğlum SP hastası. Oksijensiz kalmış. Daha ağır olabilirdi ama biz çok hafif bir şekilde atlattık"diye konuştu.

"TEKERLEKLİ SANDALYEYE BİNDİRMEDİM, ONLA GİTTİM ,ONLA GELDİM" 

Oğluna 2 yaşına kadar teşhis konulamadığına da değinen anne  Mutlu, "Fakat Ayyüce şuan çok iyi. Artık yürüyebiliyor. 5 yaşından sonra tekerlekli sandalyeye bindirmedik. Yakın mesafedeki okullara giderken kendisinin daha iyi olabilmesi için yürüttük. Bir anne olarak sabah beraber gittim, akşam eve geldim. Öğrencilik yaptım diyebilirim. Ayyüce beni hiç üzmedi. Ben ona hiç engelli gözüyle bakmadım. Onu hep sağlıklı bir birey olarak gördüm. Okul atmosferini görmesini istedim. Evde eğitim istemedim"ifadelerini kullandı.

“ANNEMİN HAKKI ÖDENMEZ”

 Annesinin kendisini 9 senedir okula getirip götürdüğünü dile getiren Ayyüce Mutlu, "Beni bu seviyeye getirdiği için ona çok teşekkür ediyorum. Annemin hakkı ödenmez. Uzun mesafe yürüyemiyordum. Tekerlekli sandalye kullanıyordum. Ben bunu aştım artık uzun mesafe gidebiliyorum. İngilizce öğretmeni olmak istiyorum. Bu hayallerim doğrultusunda emin adımlarla yürüyorum. Şuana kadar yanımda olan bütün arkadaşlarıma ve çevreme teşekkür ediyorum"diyerek duygularını aktardı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA