Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 17-06-2015 14:29   Güncelleme : 17-06-2015 14:29

FIRAT ÜNİVERSİTESİ'NDE MEZUNİYET TÖRENİ YAPILDI

FIRAT ÜNİVERSİTESİ'NDE MEZUNİYET TÖRENİ YAPILDI

FIRAT ÜNİVERSİTESİ'NDE MEZUNİYET TÖRENİ YAPILDI

Fırat Üniversitesi 2014-2015 eğitim öğretim yılı genel mezuniyet töreni mezun öğrenciler, aileleri ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

Fırat Üniversite Şenlik alanında düzenlenen mezuniyet törenine, Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, Belediye Başkan Vekili Sedat Karataş,Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Vali Yardımcıları, Rektör Yardımcıları Dr. Ahmet Kazez, Prof. Dr. Mehmet Cebeci, Prof. Dr. Halil Hasar, Genel Sekreter Prof. Dr. Sadettin Tanyıldızı, İl Müftüsü Peyami Güngör, İlçe Belediye Başkanları, Fırat Üniversitesi yöneticileri, öğretim üyeleri, mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.

Mezuniyet Töreninde öğrenciler adına bir konuşma yapan Üniversite birincisi Veteriner Fakültesi mezunu Kadir Sulu, öğrenciler olarak Üniversiteden mezun olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Fırat Üniversitesi gibi ülkemizin en saygın ve en köklü üniversitesini kazanarak ve bugün burada mezun olarak sizin bize olan güveninizi boşa çıkarmadık. Saygıdeğer hocalarım sizlerde gecenizi gündüzünüze katarak en iyi şekilde yetişmemizi sağlamak için çaba sarf ettiniz. Bilgi ve tecrübelerinizi bizlerle paylaştınız. Bizleri bilgi ile donattınız, ufkumuzu açtınız. Başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ olmak üzere üniversite yönetimimiz huzurlu bir ortamda kaliteli bir eğitim almamız için takdire şayan bir yönetim biçimi sergilediler. Üniversite yönetimi başta olmak üzere bizi geleceğe hazırlayan hocalarıma tüm mezun öğrenci arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” dedi.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Kutbeddin Demirdağ ise, 11 Nisan 1975 tarihinde büyük bir coşku ve heyecanla kurulan Fırat Üniversitesi’nin, bugün 40. Yılını geride bırakarak ülkemizin köklü üniversitelerinden birisi olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Demirdağ, “Fırat Üniversitesi, bugün itibariyle yaklaşık 40 bine yaklaşan öğrencisi; 1784 akademik olmak üzere toplam 3200 üzerinde personeliyle eğitim-öğretim araştırma-geliştirme yanında sosyal ve kültürel alanlardaki çalışmalarına başarıyla devam etmektedir. 40 yıl önce başlayan kuruluş yıllarındaki coşku ve heyecanla gelişimini sürdürmektedir.

Başlangıçta 3 fakülte ile yükseköğrenim camiasında yer alan Üniversitemiz, bugün itibariyle 15 Fakülte, 4 Enstitü, 3 Yüksekokul, 1 Devlet Konservatuvarı, 9 Meslek Yüksekokulu ve 23 Araştırma Merkezi ile ilk günkü heyecanını kaybetmeden hizmet vermektedir.

Ayrıca 25 ülkeden yabancı öğrencileri olan üniversal bir yüksek eğitim kurumu haline gelmiştir.

Ülkemizdeki 180’ini aşkın üniversite arasında; 2014 yılı bilimsel verilerine göre birçok alanda Türkiye’nin en başarılı ilk 10. ile 20. sıralarda yer almaktadır. Ayrıca girişimci-yenilikçi üniversiteler arasında yer alan Üniversitemiz bu konuda bölgesinde tek olma unvanına da sahiptir.

 Bu güzel ve ayrıcalıklı Üniversitemizin, öğrenci ve akademik personelin daha iyi çalışmasını ve başarılı olması için gerekli tüm fiziki ve sosyal alanlarda iyileştirmeler hızla yapılmaktadır.

 Ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü ve bilimsel gelişmeyi sağlamak adına üstlendiğimiz sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmeye ve Fırat Üniversitesi’ni hep birlikte ileriye taşımaya devam edeceğiz” dedi.

 Gecede ayrıca üniversiteyi başarıyla tamamlayarak dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

 Mezuniyet töreninde sahne alan ünlü sanatçı Gökhan Tepe, gecede sevilen şarkılarını Fırat Üniversitesi'nden mezun olan öğrenciler ve vatandaşlar için seslendirdi.

 Fırat Üniversitesi 2014-2015 eğitim öğretim yılı mezuniyet töreni havai fişek gösterileri ve kep atma töreni ile sona erdi.