Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 10-09-2015 20:14   Güncelleme : 10-09-2015 20:14

FIRAT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN BÜYÜK BAŞARI

FIRAT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN BÜYÜK BAŞARI

FIRAT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN BÜYÜK BAŞARI

Boeing ve İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye'nin yedi farklı bölgesinden gelen üniversite öğrencilerinin tasarladığı en başarılı insansız hava araçlarını ödüllendirdi. Yarışma kapsamında Fırat Üniversitesi öğrencileri tasarladıkları İnsansız Hava Aracı projesi ile 2. Oldu.

Boeing tarafından finanse edilen İnsansız Hava Aracı Tasarım Eğitimi ve Yarışması projesi kapsamında İTÜ ve Boeing, Türkiye’nin yedi farklı bölgesindeki yedi ayrı üniversiteden öğrencileri davet etti. 32 öğrenci, İTÜ’nün uçak tasarımı, aerodinamik ve uçuş kontrolü alanlarında uzman profesörlerinden, asistanlarından ve teknik personelinden yedi günlük teknik ve uygulamalı eğitim aldı.

Eğitimin sonunda öğrenciler sekiz ayrı takım halinde, kendi mini uçaklarını tasarladılar ve masrafları proje tarafından karşılanan üretim malzemeleri ile elektronik malzemeler kullanarak bu uçakların üretimini gerçekleştirdiler. Öğrenciler tarafından tasarlanan ve üretilen insansız hava araçları, projenin son gününde düzenlenen gösteri uçuşunda sergilendi.

Akdeniz Üniversitesi’nden katılan takımın tasarladığı İHA birinci olurken, Fırat Üniversitesi ikinci ve Ege Üniversitesi ise üçüncülük ödülünü aldı.

Yarışmaya katılan Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Makine Mühendisliği 4. Sınıf öğrencileri Fatma Murat, Şeyma Döngel, Sabır Nasıroğlu ve Mahmut Doğu tasarladıkları İnsansız Hava aracı projesi ile ikinci olurken, 5 Bin lira para ödülü kazandılar.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, böyle aktivitelerin üniversite öğrencilerinin mesleki gelecekleri yanında; Fırat Üniversitesinin potansiyelinin tanıtımı açısından da önemli olduğunu belirterek, ödül kazanan öğrencileri kutladığını belirtti.