Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 01-07-2015 14:14   Güncelleme : 01-07-2015 14:14

FIRAT ÜNİVERSİTESİ EN İYİ İLK 10 ÜNİVERSİTE ARASINDA

FIRAT ÜNİVERSİTESİ EN İYİ İLK 10 ÜNİVERSİTE ARASINDA

FIRAT ÜNİVERSİTESİ EN İYİ İLK 10 ÜNİVERSİTE ARASINDA

TÜBİTAK ULAKBİM CABİM, 2004-2014 dönemine ait en çok bilimsel yayın yapan ilk 50 üniversiteye ait Web Of Science tarafından tanımlanmış 250  farklı konu kategorisinde bibliyometrik değerlendirmelerinin yer aldığı çalışmayı açıkladı.

 Bilimsel yayın ve atıf raporları ulusal ve uluslararası yayın üretim performansları üzerinde gelinen noktayı göstermek amacıyla hazırlanan raporlarda uluslararası atıf indeksleri (SCI-SSCI-A&HCI ve Thomson National Science Indicators, InCites) kullanılmıştır. 

Fırat Üniversitesi, genel değerlendirmede Karadeniz Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi üniversiteleri geride bırakarak Türkiye’deki üniversiteler arasında 15. sırada yer almıştır. Türkiye’deki üniversiteler konu kategorilerine göre 250 alanda değerlendirilmiş olup Fırat Üniversitesi 39 kategoride ilk 10’da yer almıştır. Temel Bilimler anabilim dallarında Matematik (Disiplinler arası Uygulamalar), Mekanik, Parazitoloji, Termodinamik alanlarında, Tıbbi Bilimlerde Fizyoloji ve Adroloji alanlarında, Veterinerlik Anabilim Dalında, Mühendislik alanında Bilgisayar Bilimleri (Sibernetik) ve Metalürji mühendisliği alanlarında Fırat Üniversitesi ilk 5’te yer almıştır.

Türkiye’deki üniversitelerin genel ve alan sıralamasına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.