Türkiye Haberleri
Giriş Tarihi : 18-05-2017 19:22   Güncelleme : 18-05-2017 19:24

Fırat Üniversitesinde Yabancı Öğrenci Sınavları Yapıldı

Fırat Üniversitesinde Yabancı Öğrenci Sınavları Yapıldı

Fırat Üniversitesinde Yabancı Öğrenci Sınavları Yapıldı

Fırat Üniversitesi’nin Uluslararasılaşma projesinin bileşenlerinden birisi olan FÜYÖS-2017 (Fırat Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı), 14 Mayıs 2017 Pazar Günü, Türkiye’de ve Diğer ülkelerde başarı ile gerçekleştirildi.

Fırat Üniversitesi’nde 2017-2018 eğitim öğretim yılında okumak isteyen uluslararası öğrenciler için, ülkelerin yerel saati ile saat 11.00 da başlayan sınav, elektronik ortamda ve online olarak, Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak üç dilde yapıldı. Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Hasar başkanlığında bir koordinasyon kurulu tarafından yönetilen sınav, 12 ülkede ve 18 merkezde organize edildi.

Fırat Üniversitesi tarafından yapılan sınava toplam 705 öğrenci başvuruda bulundu. Almanya, Afganistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Burundi, Fas, Fransa, Filistin, Gana, Hollanda, Kazakistan, Kırgızistan, Irak, İran, İsrail, Mısır, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Rusya, Somali, Suriye, Tayvan, Türkmenistan, Ürdün gibi ülkelerden öğrenciler FÜYÖS sınavına girdi. Özellikle Tayvan ve Burundi’den öğrencilerin sınava girmesi ilginç ve sevindirici bir nokta oldu. 

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, “Fırat Üniversitesi’nin Avrupa yükseköğrenim alanına akredite olması, Dünya Üniversiteler Konseyinde yeralması ve diplomasının Avrupa’da ve Dünyada bilinmesinin, yabancı öğrencilerin Fırat Üniversitesini tercih etmesinde etken olduğunu belirtti. Fırat Üniversitesi’ni uluslararası her platformda tanıtmayı, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini, üniversitemize kazandırmayı önemli bir politika olarak sürdüreceğiz” dedi.