Fırat Üniversitesi
Giriş Tarihi : 06-12-2016 16:19   Güncelleme : 06-12-2016 16:19

Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesinden Büyük Başarı

Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Serdar Yavuz, çalışma arkadaşlarıyla birlikte büyük bir başarıya imza atarak Türkiye’nin ilk milli ve yerli indeksi SOBIAD’ı (Sosyal Bilimler Atıf Dizini ) geliştirdi.

Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesinden Büyük Başarı

Doç. Dr. Yavuz’un geliştirdiği bu sistem sayesinde lisans, lisansüstü, doktora öğrencileri, araştırma yapan öğretim üyeleri Türkiye’de Sosyal bilimler alanında yayınlanmış dergi,makale ve atıfları tek tuşla bulabilecek. 

Amaçlarının Türkiye merkezli sosyal bilimler dergilerinde yayınlanan  makalelerde yazarların başka makalelere ve kitaplara yaptıkları atıfları ortaya koymak olduğunu ifade eden Doç. Dr. Serdar Yavuz “Akademisyenlerimiz SOBIAD sayesinde belli bir sayısının üstünde makalesi ve atıfı  olan yazarların yaptıkları çalışmalara ulaşabilecekler. SOBIAD, Cumhurbaşkanımızın 2023 vizyonuna göre düzenlenmiş ve alanında yerli ve milli olmayı hedefleyen önemli bir sistemdir” dedi.

SOBIAD’ın tanıtımı için birçok kurum ve kişilerle ile görüştüklerini dile getiren  Doç. Dr. Yavuz Tübitak/Ulakbim ekibine 5 saatlik bir sunum yaparak  ortak bir çalışma gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bilgilendirici mektup yazdık, YÖK başkanvekili Prof. Dr. Hasan Mandan’a sunum yaptık ve ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir hocamıza bilgi verdik. Bunlarin yanı sıra  YÖK Başkanımız Prof. Dr. Yekta Saraç hocamıza ve Başdanışmanı Prof. Dr. Sezer Komşuoğlu’na konu ile ilgili bilgilendirmelerde bulunduk” diye konuştu.

Sobiad Nedir?  

Sobiad (Sosyal Bilimler Atıf Dizini) Türkiye’de sosyal bilimler alanında yapılmış ilk milli Atıf Dizini ve Veritabanıdır. İndeks, dizin ve veritabanı hep aynı mantık ile çalışır. İndeks; akademisyenleri, üniversiteleri yayın ve başarı sırasına göre sıralayan bir sistemdir. Türkiyede yayınlanan 307 dergi ve 78.500 makale (her gün artmaktadır) arasında Atıf bulmakta ve Arama yapılmasına olanak sağlamaktadır. Akademik dünyada bir yayının değeri genel olarak aldığı atıf ile ölçülür. Aldığı atıfın fazlalığı bilim dünyasında yaptığı etkiyi gösterir. Birçok kurum üniversitelerin başarı oranını aldığı atıflar ile ölçer. Yurtdışında bazı üniversiteler Doçent veya Profesör ünvanı verirken veya istihdam ederken özellikle aldığı atıf sayısını makaleleri ile birlikte incelemektedir.