Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 04-12-2015 12:58   Güncelleme : 04-12-2015 12:58

Fırat Üniversitesi'nde Betonarme Semineri Düzenlendi

Fırat Üniversitesi'nde Betonarme Semineri Düzenlendi

Fırat Üniversitesi'nde Betonarme Semineri Düzenlendi

Fırat Üniversitesi Kongre Merkezinde düzenlenen "Betonarme Temeller" konulu seminere Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfü Çınar Ulucan, İnşaat Mühendisliği bölümü öğretim üyeleri,  çok sayıda öğrenci,davetliler ve konuşmacı olrak İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Zekai Celep katıldı.

Celep konuşmacılara Betonarme Temeller hakkında bilgi verdi. Betonerme yapıların günümüzde en çok kullanılan yapılar olduğunu belirten Calep sözlerine şöyle devam etti."Betonarme yapılar nasıl kullanışlı yapılarsa ahşap ve yığma yapılarda kullanışlı yapılardır. Yerine göre karar vermek lazımdır. Deprem olduğu zaman 1999 yılında bazı gazete yazılarında şu yapı daha iyidir bu yapı daha iyidir diye haberlerin çıktığını gördük. Ama bunlar tabi gazete haberleri. İnşaat mühendisleri olarak bizim iddiamız şu ki, yönetmenliklere uygun olarak yapılan çelik yapılar ve betonarme yapılar belirli bir güvenceye sahiptir. Bir bina tabi bizler İnşaat mühendisleri olarak bunu istemiyoruz, yönetmenliklere uygun projesi hazırlanmadıysa onun güvenliği konusunda bunu incelemeden bir şey söylemek mümkün değildir. Genellikle bunun güvenliği yönetmenliklerde ön görülen mühendislik güvenliğinin altındadır. Yurdumuzda bu tür problemlerin olduğunu biliyoruz" dedi.

Celep, “  Bizim için en önemli şey projelerimizi yönetmeliklere uygun olarak yapılmasıdır. İnşaat Mühendisliğinde okuyan öğrencilerinde eğitimlerinde bu konuya teşvik edilmesi lazım” dedi.