Fırat Üniversitesi
Giriş Tarihi : 15-02-2018 21:20   Güncelleme : 15-02-2018 21:20

Fırat Üniversitesi “Akıllı Robot Balık” Üretti

Fırat Üniversitesinde öğretim elemanları, gerçek bir balığın sinir sistemi ve tuna balığını model alarak 3 boyutlu yazıcıyla 3 boyutlu hareket kabiliyetine sahip keşif, gözlem, araştırma ve askeri amaçlı kullanılabilecek “Robot Balık” üretti.

Fırat Üniversitesi “Akıllı Robot Balık” Üretti

Üzerinde bulunan sensörler sayesinde gerçek bir balık gibi engellerden sakınarak hareket edebilme özelliğine de sahip olan robot balık, aynı zamanda hız, ivme, konum, derinlik, sıcaklık gibi bilgileri de aktarabilecek.

Akıllı robot balığı TUBİTAK projesi kapsamında yaptıklarını belirten Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gonca Özmen Koca, “Bu çalışmada amacımız 3 boyutlu hareket kabiliyetine sahip, gerçek bir balığı tamamen model alarak bir tasarım yapmak ve bunu prototip olarak gerçekleştirmekti. 3 boyutlu yazıcı kullanarak prototip gerçekleştirdik. Prototipimiz, bir ana gövde, 2 tane kuyruk ve bir tane de esnek kuyruktan oluşmakta. Bu balık şu anda 3 boyutlu hareket kabiliyetine sahip. Sensörler vasıtasıyla hız, ivme ve konum gibi bilgilerini alabiliyoruz. 3 adet mesafe sensörü kullandık. Bununla engellerden sakınarak hareket edebiliyor. Bir adet derinlik sensörümüz ve sıcaklık sensörü var. Diğer sensörler içinde gerekli alt yapı mevcut. Çalışmalar ya da karşı tarafın beklentisi doğrultusunda bunlar şekillenecektir. Bir üst akıl vasıtayla balığın yüzme modlarına karar veriliyor. Daha sonra gerçek bir balığın kuyruk hareketini model alan gerçek bir beyin sapı ile yapay sinir ağları modellemesi kullanıldı. Böylece kuyruğun ritmik hareketleri de gerçek bir balığa uygun şekilde robot balığa entegre edildi.” diye konuştu.

114E652 nolu TÜBİTAK 1001 Projesi ekibinde,

Proje Yürütücüsü:      Yrd. Doç. Dr. Gonca ÖZMEN KOCA

Danışman:               Prof. Dr. Z. Hakan AKPOLAT

Araştırmacılar:           Yrd. Doç. Dr. Mustafa AY

Yrd. Doç. Dr. Cafer BAL

Bursiyerler:                Arş. Gör. Deniz KORKMAZ

Arş. Gör. Mustafa Can BİNGÖL

Öğr. Gör. Seda YETKİN ve Perihan KARAKÖSE

 Robutun ismi: i-RoF (Intelligent Robotic Fish) (Akıllı Robot Balık)