Güncel
Giriş Tarihi : 15-03-2018 14:40   Güncelleme : 15-03-2018 14:40

Elazığ’da deprem tatbikatı

Elazığ’da yapılan deprem ve yangın tatbikatı gerçeği aratmadı.

Elazığ’da deprem tatbikatı

75. Yıl Anadolu Lisesi’nde Afet Planı Uygulaması kapsamında deprem ve yangın tatbikatı yapıldı. Senaryo gereği Elazığ’da 5.9 şiddetindeki deprem neticesinde okulun bazı bölümlerinde çöküntü meydana geldi. Okul, öğrenciler tarafından boşaltılırken olay yerine itfaiye, AFAD ve sağlık ekipleri sevk edildi. AFAD ekipleri okulda yaralı olarak bulunan 2, itfaiye ekipleri de yangına bağlı zehirlenmeden içeride kalan 1 yaralıyı merdiven kullanarak kurtardı.

Okulda deprem ve acil durum tatbikatı gerçekleştiğini belirten Okul Müdürü Gülhan Acar, “Sağlık, AFAD ve itfaiyenin katılımıyla gerçekleşen bu tatbikata,  öğretmenler, öğrenciler ve idarecilerimizin tamamı katıldı. Büyük bir adrenalinle ve heyecanla gerçekleştirilen tatbikat gerçeği aratmadı. Görev alan ekiplere teşekkür ediyorum. Tatbikatta farkındalık oluşturarak bu tür afetlere karşı hazırlıklı olmamız sağlandı” dedi.

Okulları afetlere  hazırlamak için eğitimler yaptıklarını dile getiren AFAD görevlisi Hikmet Aba, “Temel afet bilincini oluşturmak için eğitimler vermeye çalıştık. Bunun neticesinde görsel anlamda tatbikatların  nasıl yapıldığını, okulun nasıl tahliye edileceğini gösterdik. Senaryo gereği 5.9 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Depremde okulun bazı kısımları zarar gördü ve öğrencilerden bir kaçı mahsur kaldı. Bunlarla ilgili çalışma yaptık. Mahsur kalanları sedye eşliğinde çıkardık. İtfaiye ise üst katta dumanda kalan öğrenciyi çıkardı” diye konuştu.