Güncel
Giriş Tarihi : 23-08-2017 15:41

Elazığ’da bayram hazırlıkları

Kurban Bayramı öncesi Elazığ’da, vatandaşların rahat, sağlıklı ve huzurlu bir bayram geçirmeleri amacıyla gerekli hazırlıklarını yapıldığı bildirildi..

Elazığ’da bayram hazırlıkları

Kurban Bayramı öncesi Elazığ’da, vatandaşların rahat, sağlıklı ve huzurlu bir bayram geçirmeleri amacıyla gerekli hazırlıklarını yapıldığı bildirildi.
Belediye sınırları içinde kurban satışı ve kesim yapılacak noktaların belirlenerek, hazır hale getirildiği belirtilen açıklamada," Halk sağlığının korunması ve çevresel kirliliğin oluşmaması adına cadde ve sokaklarda kurban satışı ve kesimine izin verilmeyecek. Kurban kesim noktalarında vatandaşların her türlü ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecekleri hijyenik ortamlar hazırlanırken, kurban satıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda da gerekli düzenlemeler yapıldı. Çalışmalar kapsamında kurban satış ve kesim noktalarında gerçekleştirilen zemin çalışması, alt yapının hazırlanması, kesim askı demirlerinin yerleştirilmesi, lavaboların hazırlanması, aydınlatma çalışmaları, kurban satış ve kesim noktalarına su tesisatı çekilmesi gibi çalışmalar tamamlandı. Bayram süresince kurban satış ve kesim noktalarında vatandaşlara su, çay ve meyve suyu ikramında bulunulacak"denildi.
Kaçan kurbanlıkların yakalanması için kurban timininde oluşturulduğu vurgulanan açıklamada,"Elazığ Belediyesi bünyesinde oluşturulan kurban yakalama timi, vatandaşların 153 beyaz masaya ihbarı halinde olay yerine intikal ederek vatandaşa hizmet verecek. Resmi plakalı belediye otobüsleri ise bayramın 4 günü ücretsiz ulaşım hizmeti verecek. Ayrıca arefe günü de Harput, Asri ve Gülmez mezarlıklarına ulaşım hizmeti ücretsiz sunulacak. Bayram süresinde nöbetçi ELZ-Kart satış gişeleri hizmet sunmaya devam edecek.Bayram öncesinde mezarlıklarda hummalı bir çalışma gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda mezarlık içi ara yollarda yenileme, bakım ve onarım çalışması yapan ekipler, bu alanlarda kapsamlı bir çevre düzenleme ve temizlik çalışması da gerçekleştirdi. Elazığ Belediyesi bir bayram geleneği olan mezarlıklarda ücretsiz fidan dağıtımını bu yıl da sürdürecek. Arefe günü Harput, Asri ve Gülmez mezarlıklarında 10 bin adet sedir çam fidanı dağıtımı yapılacak" ifadelerine yer verildi.
Kentte kapsamlı temizlik yapıldığı, gıda üretimiyle ilgili denetimlerin de aralıksız süreceği aktarılan açıklamada, bayramın ilk 3 günü Kültür Parkta mahalli sanatçıların katılımıyla halk konserleri düzenleneceği kaydedildi.