Bingöl
Giriş Tarihi : 25-01-2018 13:47

Bingöl’deki DEAŞ operasyonu: 13 şüpheli tutuklandı

Bingöl’de terör örgütü DEAŞ’a yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve canlı bomba yeleği de ele geçirilen şüphelilerden 13’ü çıkarıldığı mahkemece tutuklandı..

Bingöl’deki DEAŞ operasyonu: 13 şüpheli tutuklandı
Bingöl’de terör örgütü DEAŞ’a yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve canlı bomba yeleği de ele geçirilen şüphelilerden 13’ü çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
Edinilen bilgiye göre, Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, terör örgütü DEAŞ ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde çalışma yaptı. Yapılan çalışmada Bingöl, İstanbul, Adana ve Kilis’te örgütle bağlantılı 26 şüpheli tespit edildi. 28 Aralık 2017 tarihinde 4 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda 26 şüpheli gözaltına alındı.
Gözaltında bulanan şüpheliler, emniyetteki ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkartılan şüphelilerden 13’ü tutuklandı, 13’ü ise adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

Canlı bomba yeleği ele geçirilmişti
Yakalanan şüphelilerle bağlantılı 33 adreste yapılan aramada ise kullanıma hazır 1 adet canlı bomba yeleği, patlayıcı yapımında kullanılan ateşleyici, fitiller ve 1 adet güç kaynağı, 4 bin 600 dolar, 3 adet tüfek, 1 adet uzun namlulu silah üstü dürbün ve dijital materyaller ele geçirilmişti.
Operasyonla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.