Güncel
Giriş Tarihi : 03-01-2019 12:21   Güncelleme : 03-01-2019 12:21

Başkan Ulaş, indirim talebinde bulundu

Elazığ Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Mitat Ulaş, 2019 yılında yükselen SGK ve BAĞKUR primlerinin çok yükseldiğini ifade ederek yetkililerden primlerin indirilmesini istedi.

Başkan Ulaş, indirim talebinde bulundu

Başkan Ulaş; “ 2019 yılında SGK ve BAĞKUR primlerinin en düşük (%5 teşvikli) 754 TL oldu. Geçen yıl teşvikli tutar 597 TL idi yaklaşık 155 TL artış oldu. Bu yükselme piyasanın içinde bulunduğu durgunluk nazari dikkate alındığında esnaflarımızı zora sokacağı aşikârdır. Bir işçinin esnafımıza maliyeti istihdam teşvikleri hariç yaklaşık 3000 TL civarında oldu. Buda esnaflarımızı çok zor duruma sokacaktır. Esnaflarımızın talepleri doğrultusunda bugün açıklama gerekesimi duyduk. Ben hükümetimizden SGK ve BAĞKUR primlerini zamanında ödeyen esnaf ve işverenlerimiz yönünden teşvik tutarlarının arttırılmasını istiyoruz. Çalışanlar yönünden işverene sağlanan asgari ücret teşviki gibi bir teşvikin de esnaflar yönünden hayata geçirilmesini istiyoruz. Elazığ teşvikte altıncı bölgede olmasına rağmen sadece Organize Bölgesini kapsıyor. Bu kapsam ilimiz genelini kapsarsa Organize Sanayi Bölgesi dışındaki yatırımcı esnaflarımızda cazibe teşvikinden faydalanabilecektir. Esnaflarımız ilimizin bacasız fabrikalarıdır. Esnaflarımızın yanında binlerce işçimiz çalışmaktadır. Dolayısıyla birçok esnafımız ayni zamanda işverendir. Daha da çok kişinin çalışması için esnafımızın yükü hafifletilmelidir.2019 yılında asgari ücret brüt 2.558 TL, Net 2.020 TL olmuştur. Vatandaşlarımız kadar esnaflarımızda asgari ücret artışı sevindirmiştir. Ama SGK ve BAĞKUR primleri asgari ücret artışından direkt etkilenmiştir. Dolayısıyla bu artış esnafımızın sigorta prim maliyet artısına neden olduğundan, esnaflarımızca çok bulunmuştur. Esnaf odalari olarak kanaatimiz, her zaman vatandaşının ve esnafının yanında olan hükümetimizin, primlerde de düzenlemeye gideceğinden eminiz”

BAŞKAN ULAŞ “FATURALAR ÇOK YÜKSEK”

2018 yılında elektrik ve doğalgaz fiyatlarında yüzde 33 civarında zam yapıldığını belirten Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Mitat Ulaş, “Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından elektrik ve doğalgaz da yüzde %10 indirim yapıldığını açıkladı ben kendilerine şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Başkan Mitat Ulaş “Elektrik ve doğalgaza yapılan indirim yeterli değildir. Çünkü esnaflarımızın elektrik ve doğalgaz faturaları çok yüksek geliyor. Esnaflarımız sürekli olarak faturaların çok yüksek geldiğini ifade ediyorlar. Esnaflarımız adına hükümetimizden elektrik ve doğalgazda yeniden indirim yapılmasını talep ediyoruz. Ya da esnaflarımıza elektrik ve doğalgaz uygun verilsin çünkü esnaflarımızın elektrik ve doğalgaz kullanımı çok olduğu için faturaları yüksek geliyor. Ben esnaflarımıza vatandaşlarımıza saygılarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi.