İş İlanları
Giriş Tarihi : 11-09-2016 13:03   Güncelleme : 11-09-2016 13:03

10 Bin Sözleşmeli Komando Alınacak

Jandarma Genel Komutanlığı, 10 bin sözleşmeli personel alacağını açıkladı.

10 Bin Sözleşmeli Komando Alınacak

Darbe girişimi sonrası FETÖ’ye yönelik sürdürülen operasyonlar kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) birçok subay ve astsubay atıldı. 15 Temmuz’dan bu yana Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan bin 69, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 154, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 461 kişi olmak üzere toplam 1.684 amiral, general, subay ve astsubay ihraç edildi. Bunların üzerine bir de görevli olanlar katıldığında FETÖ kapsamında TSK’dan atılanların sayısı 3 binden fazla.

Şimdi ise TSK, personel açığını kapatmak için düğmeye bastı ve Jandarma Genel Komutanlığı, sözleşmeli 10 bin askeri personel alınacağını açıkladı. Bu 10 bin personel komando, emniyet ve lojistik alanlarında görevlendirilecek. Askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlamış ya da halen silah altında olup da 2017’nin Ocak ayına kadar terhis olabilecek erbaş ve erler başvurabilecek.

SİLAH TEKNİSYENİ DE ARANIYOR

 

 

Sözleşmeli komandoluğa talip olmak için aranan en önemli şart ise, sağlık kurulundan ‘komando olur’ raporu almak. Jandarma Genel Komutanlığı sadece komando değil asayişi sağlayacak yine sözleşmeli personel alımı da yapacak. Bu alan için de genel şartlara uyuyor olmak yeterli. Jandarma Genel Komutanlığı’nın aradığı personel arasında hafif silah teknisyeni, oto tamircisi, oto elektrikçisi, kaportacı, kaynakçı, aşçı, beyaz eşya tamircisi de var.
Bu alanlara başvurmak için de; adayların askerlik görevini ilgili alanlarda yapmış olması ya da yine ilgili alandaki meslek lisesinden, üniversiteden, meslek yüksekokulundan mezun olmak yeterli. Örneğin, hafif silah teknisyenliği için başvuracak adayların, meslek liselerinin elektrik, elektronik, endüstriyel elektronik, endüstriyel otomasyon, iş makineleri bakım ve onarımı bölümlerinden, üniversitelerin de makine mühendisliği, makine ve imalat mühendisliği, otomotiv mühendisliği bölümlerinden mezunu olması gerekiyor. Ya da meslek eğitim merkezlerinde yine bu alanlarda çıraklık, kalfalık, ustalık veya usta öğretici belgesine sahip, en az lise ve dengi okul mezunu olmak yeterli.

KİMLER BAŞVURABİLECEK?

Peki, başvuru yapılacak adaylarda aranan genel şartlar nedir?

- En az lise ve dengi okul mezunu veya yurtdışındaki dengi okul mezunu olmak.
- 25 yaşını bitirmemiş olmak.
- Sözleşmeli erbaş ve erlerden en üz 3 yıl görev yapmış ve 29 yaşını bitirmemiş olmak.
- Terhisinin üzerinde 3 yıldan fazla süre geçmemiş olmak.
- Komando olacaklar için, ‘komando uzman erbaş olur’ veya ‘uzman erbaş olur’ kayıtlı sağlık raporu almış olmak.
- En az 164 cm boyunda olmak.
- TSK’dan daha önce subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş veya sözleşmeli erbaş ve er olarak istihdam edilmemiş ve askeri öğrencilikle ilişiği kesilmemiş olmak.
- Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görüşünü kusursuz olmak.
- Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

7 EKİM SON GÜN

Başvurular ise 5 Eylül’de başlayacak ve 7 Ekim’de son bulacak. Adaylar, Jandarma Genel Komutanlığı’nın internet sitesi üzerinden yapılacak.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın Personel Alımı Yapacağı Alanlar

- Komando
- Asayiş
- Hafif silah teknisyeni
- Oto tamircisi
- Oto elektrikçisi
- Elektrikçi
- Kaportacı
- Kaynakçı
- Jeneratörcü
- Elektrikli motor tamircisi
- Optik, elektro optik teknisyeni
- Beyaz eşya tamircisi
- Aşçı
- Sıhhi tesisatçı 

 Hurriyet gazetesi