Advert
Fırat Üniversitesi Hastanesi’nden Büyük Başarı
Advert

Fırat Üniversitesi Hastanesi’nden Büyük Başarı

FIRAT ÜNİVERSİTESİ GENEL CERRAHİ ANABİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. ERHAN AYGEN "OBEZİTE AMELİYATINDAN ÖLEN HASTAMIZ YOK"

Sağlık - 2017-10-25 22:56:34

Fırat Üniversitesi Hastanesi Obetize ve Onkoloji Cerrahi ABD öğretim üyesi Prof. Dr. Erhan Aygen, Fırat Üniversitesi Hastanesinde obezite ameliyatından ölen hastanın olmadığını belirterek, bazı basın yayın organlarında çıkar haberlerin asılsız olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Aygen, “Bizde sıkıntı varmış gibi lanse edilmesi yanlıştır. Gerçek ameliyat olması gerekenler bu haberlerden dolayı gelmiyor. İnsanları yanlış yönlendirerek insanlara zarar vermemek lazım.” diye konuştu.
Obezite ameliyatlarının da diğer ameliyatlarda olduğu gibi ölüm riski taşıdığını belirten Prof. Dr. Erhan Aygen, bazı basın yayın organlarında Fırat Üniversitesinde obezite ameliyatından ölen kişilerin yazılmasının gerçekle bağdaşmadığını, yalan haberler  sayesinde gerçekte ameliyat olması gereken hastaların ameliyat olmadığını söyledi.
 
3 BİN AMELİYAT DA 2 HASTAMIZI KAYBETTİK…
  Fırat Üniversitesi Obetize ve Onkoloji Cerrahi ABD öğretim üyesi  Prof. Dr. Erhan Aygen, “Obezite ameliyatı basit ameliyat değil. Biz risksiz hastaları ameliyat ediyoruz. Obezite insan ömrünü zaten kısaltıyor.  Büyük damar ameliyatlarında % 4 ölüm oranı var. By Pas ameliyatlarında % 3 ölüm oranı var. Beyin Cerrahi ameliyatlarında % 10 ölüm  oranı var. Yemek borusu ameliyatlarında  % 9 ölüm oranı var. Ortopedi ameliyatlarında 1000’de 3 ölüm oranı var. Çocuk kalp ameliyatlarında % 5 oranında ölüm oranı var.  Obezite ameliyatlarından sonra ise 1000’de 5 oranında ölüm oranı tespit edilmiştir.  Yani bin kişiden 5 kişinin obezite’ten öldüğü tespit edilmiştir. Ülkemizde 2016 yılında 12 Bin obezite ameliyatı yapılmıştır. Bir yılda 60 Hasta obezite ameliyatından ölmüştür. Vücut kitle endeksi alınarak ameliyata karar veriliyor. Vücut kitle endeksi 40 üzerinde olan hastaları ameliyat yapıyorum onun dışındakileri yapmıyorum. İnsanların iyi düşünmesi gerekir bu tür ameliyatlar risksiz değildir. Bazen hekimleri de hataya zorlayan insanlar oluyor. Bize de geliyor vücut kitle endeksi tutmayan hastaları biz ameliyat yapmıyoruz. Bu işin tıbbı ve vicdani boyutu var. Doğru hastaya doğru işlem yapmak lazım” dedi.
 
HER HASTANE OBEZİTE AMELİYATI YAPMAMALI…
  Bazı hekimlerin üç-beş video izleyerek ben bu ameliyatı yaparım diyerek, risk aldığını ve sonuçlarının ağır olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aygen, bu tür ameliyatların kontrolden çıktığını, bu tür ameliyatlar için Sağlık Bakanlığının belirli sertifikasyon yapması gerektiğini belirtti.
Prof. Dr. Aygen,” Belirli kriterleri sağlamayan kişilere ve hastanelere bu ameliyat izni verilmemesi lazım. Kısıtlamaların Devlet tarafından yapılması gerekir. Özel bir TV kanalında obeziteden bir hastanın Fırat Üniversitesi Hastanesinde öldüğünden bahis ediliyor. Bu tür haberler yanlıştır. 3 Bin ameliyat yaptık şimdiye kadar 2 hastamızı kaybettik. Yakın zamanda da kaybettiğimiz hasta hiç olmadı. Kaybettiğimiz 2 hastamızda ameliyata bağlı komplikasyondan kaybedilmedi. Bizde sıkıntı varmış gibi lanse edilmesi yanlıştır. Gerçek ameliyat olması gerekenler bu haberlerden dolayı gelmiyor. İnsanları yanlış yönlendirerek insanlara zarar vermemek lazım.” diye konuştu.

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER