Elazığ’da çiftçilere eğitim

Elazığ’da çiftçilere eğitim

Elazığ’da çiftçilere bitki koruma ürünü ve uygulama yetki belgesi alabilmeleri için eğitim verildi.

Elazığ - Güncel Haberler - 2018-01-26 11:41:57

Elazığ’da çiftçilere bitki koruma ürünü ve uygulama yetki belgesi alabilmeleri için eğitim verildi
Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından bitkisel üretim yapan çiftçilerin bitki koruma ürünü ve uygulama yetki belgesi alabilmeleri için eğitim verildi. Müdürlüğün toplantı salonunda verilen seminere çok sayıda çiftçi katıldı.
Tarımsal üretim yaparken zirai mücadelenin büyük önem taşıdığını aktaran Şube müdürü Yılmaz Ataş, “Çiftçilerimiz tarafından kolay olduğu için çok tercih edilen kimyasal mücadeleyi tek çözüm olarak kabul etmek oldukça yanlıştır. Özellikle son yıllarda mücadelede kullanılan bu kimyasalların insan sağlığına, çevreye ve doğal dengeye olan yan etkileri anlaşıldıkça bu etkileri azaltıcı yöntemler üzerine çalışmalar başlatılmıştır. Bu konuda bakanlığımız pek çok düzenlemeler getirmiştir” dedi.
İnsan hayatı ve sağlığı için çok büyük önem arz eden gıdaların, doğru zaman ve dozda kullanılması gerektiğini ifade eden Ataş, “Hasat ile son kullanma arasında geçmesi gereken süreye dikkat edilmesi gerekiyor. Bu eğitimin amacı sadece sizlere belge vermek değildir. Aynı zamanda bu hususları da sizlere hatırlatmaktır. Bu nedenle yapacağınız bitki koruma ürünü uygulamaları oldukça önem arz etmektedir” diye konuştu.
Toplantı, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube teknik elemanları tarafından çiftçilere bitkiler hakkında bilgiler verildikten sonra erdi.
Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER