Tübitak'tan Elazığ'a Başarı Ödülü

Tübitak'tan Elazığ'a Başarı Ödülü

Tübitak'tan Elazığ'a Başarı Ödülü
Tübitak'tan Elazığ'a Başarı Ödülü

Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi coğrafya öğretmeni Serkan Güç'ün öğrencisi M.Arif Tutar ile hazırladıkları proje Türkiye'de teşvik ödülüne layık görüldü. TÜBİTAK tarafından düzenlenen 47. Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışması yapılan ödül töreni ile tamamlandı.
Genç mucitlerden oluşan coşkulu bir kalabalığa hitap eden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, “Öğrencileri temel ve uygulamalı bilimler alanlarında araştırmaya teşvik etmeyi, onların yenilikçi yönlerini ortaya çıkartmayı ve bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefleyen TÜBİTAK Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışmasını 1969 yılından beri düzenlemekteyiz. Yani bu yarışmamızın mazisi neredeyse yarım asrı tamamladı” diyerek konuşmasına başlayan Ergin, “Biz TÜBİTAK olarak gençlerimizin buluşlarını, projelerini destekliyoruz. Gençlerimize, yaşadıkları topluma, dünyaya dair bir şeyleri iyileştirme ve hayallerindeki projeleri hayata geçirebilme motivasyonu kazandırmayı planlıyoruz” dedi.
 

20 BİN 982 ÖĞRENCİ BAŞVURU YAPTI
Bu yıl yarışmalara 13 bin 33 proje ile 20 bin 982 öğrencinin başvuru yaptığını ve 12 bölgede yapılan bölge sergilerinde yapılan değerlendirme sonuçlarına göre 221 projenin Ankara’daki Final Yarışmasına katıldığını aktaran Prof. Dr. A. Arif Ergin, “Burada dikkatimi çeken husus, proje yapan kız öğrencilerin, erkek öğrencileri daha fazla olmasıdır. Bu yıl, 11 bin 197 kız öğrencimize karşılık, 9 bin 785 erkek öğrenci proje hazırlamıştır. Son yıllarda kız öğrencilerimizin sayısı her yıl düzenli olarak artış göstererek erkek öğrenci sayısını yakaladı, bu yıl ise tam anlamı ile geride bıraktılar. Kız öğrencilerimizi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Montaigne’nin “Özgürlüğü ve hayatı hak edenler, onu her gün yeniden fethetmek zorundadır” sözünü hatırlatan TÜBİTAK Başkanı Ergin, “Şimdi sizler tasarlayıp gerçekleştirdiğiniz projelerinizle, ortaya çıkardığınız ürünlerle hayatınızdaki ilk fethi yaşadınız. Artık bilimin, bilimsel araştırmanın ne olduğu, nasıl bir faaliyet olduğu konusunda dolaylı ya da teorik değil, doğrudan ve pratik bir bilgiye sahipsiniz. Proje çalışmalarınız sürecinde bilimin, bilim ve teknoloji üretiminin aslında hiç de zor ve sıkıcı olmadığını, eğlenceli, zaman zaman yorucu ama her zaman zevkli bir faaliyet olduğunu yaşayarak gördünüz” dedi.

“PROJELERİNİZİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Proje sahibi tüm öğrencilere, “buluşlarınızı, projelerinizi her aşamada destekleyeceğiz” diyen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, “projelerle yarışmamıza katılan sevgili gençlerimiz olmak üzere yoğun ve özverili çalışmalarıyla bu yarışmada emeği geçen danışman öğretmenlerimize, bölge koordinatörlerimize ve Bilim İnsanı Destekleme Dairesi çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını bitirdi.

Tübitak'tan Elazığ'a Başarı Ödülü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tır ile otobüs çarpıştı, çok sayıda yaralı var
Tır ile otobüs çarpıştı, çok sayıda yaralı var
Dağ keçisi öldürüp, karşı çıkan köylüyü darp ettiler
Dağ keçisi öldürüp, karşı çıkan köylüyü darp ettiler