Sigara kullananlara çok kötü haber

Sigara sağlığımıza kötü yönde etkileyen zararlı maddelerin başında gelir.

Sigara kullananlara çok kötü haber
Sigara kullananlara çok kötü haber www.haberelazig.com

Dünyada milyonlarca insan bu yüzden tehlike altında.

Sigara sağlığa zararlı olmasına rağmen birçok kişi bunu bile bile sigara kullanmaktadır.

Ramazan ayına girmiş bulunmaktayız.

İftar yemeğinden önce sigara içenler yandıDiyetisyen Hilal Mercan, özellikle sigara kullananlar için çok önemli uyarılarda bulundu.

Diyetsiyen Hilal Mercan, “Ramazan ayının gelişiyle birlikte oruç tutanların günlük beslenme şekli birdenbire değişiverir.

Genelde kırmızı et, ekmek, pilav, makarna, hamur işleri, tatlı ve börek tüketimi artar. Buna karşılık meyve, sebze ve beyaz et tüketimi azalır.Dengeli beslenerek `Ramazan ayında hiç diyet olur mu?` diyenlere yanıtımız: Evet. Bir günde almanız gereken besin değerlerini iftar ve sahura akıllı bir şekilde bölüştürerek sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bunun için Ramazan`da sıkça yapılan beslenme hatalarından kaçınmalısınız” dedi.

“Aç karnına içilen sigaranın zararları çok daha fazla”

Ramazan’da sigara içenler içinde uyarılarda bulunan Diyetisyen Mercan, “Ramazan`da sigara tiryakilerinin çoğu, iftar yemeğine başlamadan hemen bir sigara içer. Aç karnına içilen sigaranın zararları çok daha fazla olduğu için, yemekten önce sigara içmeyin. Uzun bir açlıktan sonra ağır yemek, kalbin yükünü artırabilir.

Dolayısıyla kalp krizi, yüksek tansiyon, beyin kanaması ve felç gibi hastalıklar artabilir. Mide ülseri vak`alarında ülseri azdırabilir. Hamile olan, kan şekeri normalin altına düşen ve şeker hastaları, tansiyon hastaları, ateşli hastalıkları olanlar, sık ilaç alımının gerektiği durumlarda, verem ve kanser hastaları oruç tutmamalılar” diyerek açıklamasını noktaladı.

sigaranın zararları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adıyaman’dan acı haber! Şehitlerimiz var
Adıyaman’dan acı haber! Şehitlerimiz var
Araç sahiplerine kötü haber! Büyük zam geldi
Araç sahiplerine kötü haber! Büyük zam geldi