SAHTE ZEYTİNYAĞLARINA DİKKAT

SAHTE ZEYTİNYAĞLARINA DİKKAT

SAHTE ZEYTİNYAĞLARINA DİKKAT
SAHTE ZEYTİNYAĞLARINA DİKKAT

Elazığ Valiliği piyasada satılan sahte sızma zeytin yağları konusunda vatandaşları uyardı

Elazığ Valiliği tarafından konuyla alakalı yapılan yazılı açıklamada şu uyarılarda bulundu.

İlimiz Sınırları içerisinde son zamanlarda; üretici adı, adresi belli olmayan, üretim izinsiz, kayıtsız ve yaptırmış olduğumuz analizler neticesinde sahte olduğu anlaşılmış; zeytinyağı diye satılan ancak zeytinyağıyla alakası olmayan “Sızma Zeytinyağı” markasıyla piyasada satılan yağlar mevcuttur.

Bu yağlarla ilgili olarak İl Müdürlüğümüz Gıda Kontrol Görevlileri tarafından; gerek rutin olarak yapılan denetimler sonucunda gerekse Alo Gıda 174 ihbar hattına gelen ihbar ve şikâyetlerin değerlendirilmesi neticesinde bu yağlardan çok miktarda tespit edilmiştir. Bu yağları satan işyerlerine kayıtsız, üretim izinsiz gıda satışı yaptıklarından ve üründe izlenebilirliği sağlayamadıklarından yani ürünle ilgili fatura ibraz edemediklerinden dolayı 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu “ kapsamında yasal işlemler uygulanmış ve uygulanmaktadır.

Yine yapılan denetimler, ihbar ve şikâyetlerin değerlendirilmeleri neticesinde; gıda satış yerlerine bu yağları bulundurup sattıkları için yasal işlemler uygulandığından, bu yağları tedarik edip İlimizde satışlarını sağlayan tedarikçiler artık yöntem değiştirmişlerdir. Bu yağları gıda satış yerlerinde değil benzinliklerde, LPG satış yerlerinde, inşaat malzemeleri satış yerlerinde v.s yerlere bırakmak suretiyle satışlarını sağlamaktadırlar. Ayrıca yine bu tedarikçiler telefonla sipariş alıp direk olarak evlere ve kişilere ulaşarak bu yağları satmaktadırlar.

Bilinmelidir ki Zeytinyağı diye satın alınan bu yağlar kesinlikle Zeytinyağı olmayıp, içeriğinde hangi karışım yağların bulunduğu bilinmemektedir. İçeriğinde hangi yağların olduğu bilinmeyen bu yağların tüketiminin de sağlık açısından uygun olmadığı bilinmelidir.

             

SAHTE ZEYTİNYAĞLARINA DİKKAT
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tunceli'de teröristlerin inlerine girildi
Tunceli'de teröristlerin inlerine girildi
Tır ile otobüs çarpıştı, çok sayıda yaralı var
Tır ile otobüs çarpıştı, çok sayıda yaralı var