Sağlık Çalışanlarının Tıp Bayramı Kutlu Olsun

KAMU SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI ÜMİT KARATAŞ; 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle KAMU SAĞLIK-SEN GENEL MERKEZİNDE düzenlenen etkinlikte konuştu.

Sağlık Çalışanlarının Tıp Bayramı Kutlu Olsun
Sağlık Çalışanlarının Tıp Bayramı Kutlu Olsun

 

14 Mart Tıp Bayramının Sağlık Çalışanlarının sorunlarına çözüm bulunması ve taleplerinin hayata hayata geçmesine vesile olmasını belirten KAMU SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI ÜMİT KARATAŞ sözlerine şöyle devam etti;''Tıp Bayramı ülkemizde 14 Mart 1827 günü kurulan ilk Tıp Mektebinin kurulma günüdür. Fakat milli bir bayram haline gelmesi Kurtuluş Savaşı yıllarında olmuştur.

 

1919 Yılında işgal altında bulunan İstanbul’da Tıbbiye 3. Sınıf öğrencisi Hikmet Boran önderliğinde toplanan tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış, bu harekete o dönemin doktorları ve halk da destek vermiştir.

 

 

Bu gün de bu ülkenin sağlık çalışanları en zor şartlar altında dahi bu ülkeye hizmet etmek için canla başla çalışmaktadır.

Bu dönem Başbakanımız ve Sağlık Bakanımızdan yıpranma payını bekliyoruz. Yıpranma payı mevzuaten hazır, Maliye Bakanlığı’na takılmış durumdadır. Buradan öncelikle mesajımızı Maliye Bakanına vermemiz gerekiyor. Sağlığı olmayan bir toplumun geleceği olmaz ve sağlık çalışanlarının yaptığı işin karşılığı maddiyatla ölçülmez. Bu nedenle sağlık çalışanlarının bir an önce yıpranma payı ve emeklilik garantisi için döner sermayelerinin emekliliğe yansıtılması gerekmektedir.Sağlık çalışanlarının en önemli sorunu, döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması ve emekli olan bir astsubayla emekli olan bir hemşire arasında emekli maaşı uçurumu olması.

Sağlık çalışanları olarak gelecekten en büyük beklentimiz yıpranma payını kazanmak, emekliliğe yansıtılmış döner sermayeler ve sağlık çalışanlarının en büyük paydaşı sağlık çalışanlarının en iyi şekilde istihdam edilerek iş barışının sağlanmasıdır.

Sağlıkta şiddet mutlaka önlenmeli. Bir sağlık çalışanı insan ömrünün beşte birini hastanede hizmet ederek geçiriyor. Vatandaşlarımızın şiddetten uzak durmalarını istiyoruz.

 

 

Resmi rakamlara göre beyaz koda bildirilen şiddet vakası sayısı 11 bin 318’dir. Sadece bu resmi rakam dikkate alındığında her gün 31 sağlık çalışanı şiddete uğramaktadır. Tutuklu yargılamanın kağıt üstünde kalması, şiddet uygulayanlara hizmet alımı ile ilgili bir kısıtlama getirilmemesi ve şiddete karşı yeterince mücadele verilmemesi nedeniyle sağlıkta şiddet her geçen gün tırmanmaktadır. Sağlık çalışanları can güvenliğinden yoksun bir şekilde hizmet sunmaktadırlar.

 

Sağlık çalışanlarımız Avrupa standartlarına göre yüzde 300 daha çok çalışıyorlar. Dünya ortalamasının çok üstündeyiz. Mesai kavramı yok. Özellikle ülkemizde 15 Temmuz süreci itibari ile başlatılan Hain FETÖ paralel operasyonlar kapsamında meslekten men edilen personel dolayısıyla iş yükü yüzde 35 arttı. Çok acil istihdam ihtiyacı var. Sağlık çalışanları iş yükü anlamında çok zor durumda. Çalışanlar sosyolojik ve psikolojik açıdan etkilenmektedir. Sağlık çalışanlarını kimse kıyaslamasın. Biz çocuğumuzdan eşimizden çok görevdeyiz. Afetlerde herkes sağa sola kaçarken biz sağlık çalışanları  olay yerine koşuyoruz. Bizim mesleğimiz kutsal diyoruz ve saygı duyulması gereken meslek diye düşünüyoruz..

İş yükü dayanılmaz bir hal almıştır. Bir yılda muayene sayısı 22 milyon artmış, 4 Milyon 770 Bin ameliyat yapılmıştır. İş yoğunluğuna çözüm için planlı bir istihdam politikası hala yürürlüğe konmamıştır.  100 Bin kişiye düşen hekim sayısında OCED ortalaması 339 iken Türkiye’de bu sayı 179’dur.  Ebe hemşire ortalamaları da farklı değildir. Böylesine bir personel açığı varken, 250 bine yakında ataması yapılamayan sağlık çalışanının olması da ayrı bir garabettir. Kadro bekleyen tüm çalışanların bu talepleri konusunda da ne yazık ki somut bir adım atılmamıştır.

Kreş konusundaki uygulamalar, hassasiyetle sürdürülmeli, kurumlarda yaşanan kreş sorunu giderilmelidir. 24 saat esasına göre hizmet veren sağlık kurum ve kuruluşlarında 24 saat açık kalacak kreşler açılmalıdır.

Bir diğer konuda her meslek gurubunun kendi mesleğini yapması olayıdır. Şimdi sağlık sektöründe en büyük sıkıntımız kendi mesleği dışında insanların çalıştırılması söz konusu. Yeterli istihdamın sağlanmaması en büyük problem. Mesela bir hemşirenin farklı birimlerde çalıştırıldığını görmekteyiz. Bizim için sağlık alanında çalışan kişilerin kendi işini yapması çok önemlidir. Sağlıkta dönüşüm projesi yapıldı. Bu dönüşüm projesiyle birlikte sağlık çalışanları mağdur edilmemelidir.

Her hastanede sağlık çalışanı polikliniğinin olması gerekiyor. Son yapmış olduğumuz çalışmalara bakıyoruz. Bazı sağlık çalışanları ve özelliklede Doktorlarımız  intihara teşebbüs ediyor. Hatta geçen yıl yaptığımız araştırmalarda sağlık çalışanlarının yüzde 22’sinin intihar ettiğini veya intihara teşebbüs ettiğini gözlemledik. Bu konuda önlem alınması ve özellikle sağlık çalışanı polikliniğinin mutlaka bütün hastanelerde kurulması gerekiyor. Hem psikiyatri hem de diğer branşlar noktasında sağlık çalışanlarının yılda bir kez de olsa sağlık kontrolünden geçirilmesi ve bu noktada gerekli önlemlerin alınması gerektiğini düşünüyoruz.   

 

Başbakanımız Sn. Binali Yıldırım, 657'deki memurların iş güvencesi ile ilgili bir çalışmanın olmadığını, memurun iş güvencesinin kesinlikle kalkmayacağını bu yönde bir çalışmanın da olmadığını açıkladı.Bu konunun kapandığını düşünüyoruz.Memurun iş güvencesi bizim kırmızı çizgimizdir.

Son olarak; Bu kutsal hizmetin mensubu olan bütün sağlık çalışanlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır. Sağlık çalışanlarının bayramı, vatandaşlarımızın sağlığıdır. Hayatın her anında yanımızda olan ve bu hizmetin sunulmasında görev yapan bütün sağlık çalışanlarımıza şükranlarımızı sunarken, taleplerinin karşılandığı, sorunlarının çözüldüğü sağlıklı ve huzurlu bir gelecek diliyoruz.Bütün sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun...

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 
Ümit karataş elazığ ümit karataş sağlık sen ümit karataş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Malatya yine sallandı!
Malatya yine sallandı!
Malatya’da deprem!
Malatya’da deprem!