Rusya 2016 Yılında Batabilir

Rusya 2016 Yılında Batabilir

Rusya 2016 Yılında Batabilir
Rusya 2016 Yılında Batabilir

OPEC Ülkelerinin günlük petrol çıkarma kapasitelerini 3 milyon varil arttırması ile petrol fiyatlarında düşüş hızlanmıştı.

1 Haziran 2014’te 111,8 dolardan işlem gören Brent petrol  bu sabah itibarıyla 36,3 dolara kadar geriledi.

Rusya petrol çıkarma maliyeti 18-20 dolar civarındayken emsallerinden Suudi Arabistan'da bu değer 6 dolar civarında bu durum Rus ekonomisi üzerindeki baskıyı daha da derinleştiriyor.
 
Rusya'nın ekonomik krize girmesinin 4 nedeni var.
1.)OPEC Ülkelerinin petrol üretim miktarlarını arttırması ile piyasadaki petrol miktarı artınca doğal olarak fiyatların düşmesine sebep oluyor.
2.)Çin’deki büyümenin yavaşlaması ve bu üretim devinin sadece petrol ve doğal gaz değil aynı zamanda emtia piyasalarında da gerilemelere neden olması.
3.)ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları kaldırmasıyla birlikte piyasaya dâhil olacak günlük 3 milyon varil İran petrolünün, hâlihazırda büyümesi yavaşlamış ve Japonya gibi durgunluğa girmiş önemli Asya ekonomilerinde pazar rekabetini olumsuz yönde etkileme olasılığı.
4.)FED’in faiz artırma programının gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere küresel ekonomide yaratacağı olumsuz etki.

Uzmanlar 2016 yılında Rusya'nın iflas edebileceğini söylüyor. İşte o nedenler;

1.)İran’ın 2016’nın başında dünya piyasalarına sunacağı petrol arzına günlük 500 bin varil daha ekleyeceğini ilan etmesi

2.)Amerikan Kongresi'nin 40 yıl sonra ABD’nin petrol ihracat yasağını kaldıran düzenlemeleri onaylaması Rus ekonomisi için zaten Temmuz 2014’ten bu yana çalan tehlike çanları, bu gelişmelerin da etkisiyle 2016’nın Rus ekonomisi için bir iflas yılı olacağı anlamına gelebilir.

 

Rusya 2016 Yılında Batabilir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Enflasyon rakamları açıklandı
Enflasyon rakamları açıklandı
Kredi çekeceklere müjde!
Kredi çekeceklere müjde!