Prostat Böbreklere Zarar Verebilir

Prof. Dr. Sinan Ekici, iyi huylu prostat büyümesinin (BPH) idrar yapmayı zorlaştıran bir sorun olmakla birlikte genel olarak kişilerin sosyal ve psikolojik yaşantısını olumsuz yönde etkilese de, hayati bir tehlike oluşturmadığını söyledi.

Prostat Böbreklere Zarar Verebilir
Prostat Böbreklere Zarar Verebilir

Her erkekte yaşın ilerlemesiyle birlikte değişen hormonal düzey, prostat bezinde bir takım büyümeler meydana getirebildiğini kaydeden Hisar Intercontinental Hospital Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sinan Ekici, iyi huylu prostat büyümesi hakkında bilgi verdi. Ekici, iyi huylu prostat büyümesinin (BPH) idrar yapmayı zorlaştıran bir sorun olmakla birlikte genel olarak kişilerin sosyal ve psikolojik yaşantısını olumsuz yönde etkilese de, hayati bir tehlike oluşturmadığını söyledi.

"Her prostat büyümesi idrar şikayetine neden olmayabilir"

Her erkekte yaşlanmayla değişen hormonal düzenin etkisiyle prostat bezinde iyi huylu büyüme meydana geldiğini belirten Prof. Dr. Sinan Ekici, “Bu büyüme prostatın sadece iç bölgesindeki dokuda gelişir. Prostat büyümesi (benign prostat hiperplazisi) 60 yaşındaki erkeklerin yüzde 50'sinde, 80 yaşındaki erkeklerin ise yüzde 90'ında beklenen bir sonuçtur. Fakat her prostat büyümesi idrar şikayetlerine neden olmayabilir. Bu nedenle prostatın büyümesi tek başına önemli değildir. Burada önemli olan mesanenin rahatça idrarı boşaltmasına engel oluşturacak şekilde, idrar yolunu sıkıştıran prostat dokusundaki büyümenin varlığıdır. Eğer büyüme hep dış tarafa doğru olursa hastada idrarla ilgili hiçbir yakınma görülmeyebilir" dedi.

"İyi huylu prostat büyümesi kanserle karıştırılmamalı"

İyi huylu prostat büyümesinde bilinmesi gereken en önemli konulardan birisinin prostat büyümesi bir çeşit kanser olmadığı ve kanser gelişimi için bir zemin hazırlamadığının altını çizen Prof. Dr. Ekici, "Bunlar iki ayrı hastalıktır, biri diğerinin nedeni olamaz. Fakat aynı prostatta hem iyi huylu prostat büyümesi hem prostat kanseri birlikte bulunabilir. Bu nedenle prostat büyümesi tedavisi verilmeden önce beraberinde prostat kanseri bulunmadığına mutlaka emin olunmalıdır" dedi.

 

 

Ekici, iyi huylu prostat büyümesi olan hastalarda başlıca belirtilerin, sık idrara gitme (gece ve gündüz), gece idrar yapmak için sürekli uyanma, idrar yaparken yanma hissi, ani idrar yapma isteği, idrar kaçırma, idrar yapmaya başlamada zorlanma, zorlanma veya ıkınma, kesik kesik idrar yapmak, idrar yaparken çatallanma, idrarın sonunda uzun süren damlama, idrar yaptıktan sonra mesanenin tamamen boşalmadığı hissi ve idrarda kan görülmesi gibi durumlar olarak olarak açıkladı.

"Erken teşhis başka hastalıklara zemin hazırlanmasını önleyebilir"

Şikayetlerin uzun zaman süreci içerisinde yavaş yavaş gelişmesi ve bu şikayetlerin hastalar tarafından yaşlılığın doğal bir seyri olarak algılanmasının, hastanın hekime geç başvurmasına ve bu nedenle de hastalığa bağlı komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olduğunu belirten Ekici, "İyi huylu prostat büyümesinde erken teşhiste geç kalınmakla birlikte tedavide de geç kalınırsa, kişide mesanede fonksiyon bozukluğu, idrar kaçırma, idrar yolu enfeksiyonu, mesane taşları ve ani olarak hiç idrar yapamama durumu sonucu böbrek yetmezliği gelişebilmektedir. İdrar ile ilgili şikayetlere neden olabilecek BPH dışında başka pek çok hastalık vardır. Bunların başında prostat kanseri, mesane kanseri, idrar yolu darlıkları, taş hastalığı, idrar yolu enfeksiyonları, mesanenin nörolojik hastalıkları, şeker hastalığı ve ilaçlar gelmektedir. Bu nedenle uzman doktorun yapacağı yerinde sorgulama, fizik muayene ve özel tetkiklerle yapılacak ayırıcı tanı, tedavi öncesi oldukça önemli bir aşama olmaktadır. Sonuç olarak tedavinin başarısı doğru tanı ve doğru tedaviye bağlıdır şeklinde konuştu.

"Hastalığın tedavisinde genel olarak cerrahi yöntem tercih ediliyor"

Her hasta için tedavi yöntemi belirlenirken prostatın büyüklüğü ve büyüme tipi, mesanenin etkilenip etkilenmediği yanında hastanın şikayetlerinin derecesi, yaşı ve başka hastalıkların varlığı da dikkate alındığını kaydeden Prof. Dr. Sinan Ekici, "Yakın takip, ilaç tedavileri ve cerrahi tedaviler iyi huylu prostat büyümesi (BPH) tedavisinde uygulanan başlıca yöntemleridir. Günümüzde daha çok kapalı prostat ameliyatı olarak bilinen TUR-Prostat ameliyatı altın standart tedavi olarak yapılmaktadır. Hastalar ilaç tedavilerine yeterli cevap vermediklerinde veya klinik durumları gerektirdiğinde doğrudan cerrahi tedaviye yönlendirilebilir. Hasta ve doktor önerilen cerrahi yöntemleri faydaları ve riskleri açısından karşılıklı olarak konuşmalı ve hastaya en uygun yönteme karar vermelidir. BPH tedavisinde en etkili ve kalıcı yöntem cerrahi yöntemlerdir. Cerrahi yöntemlerle prostatın idrar yolunu tıkayan büyümüş kısmının tamamı alınır. Cerrahi tedavi uygulanan hastaların uzun bir süre yeniden ameliyat olma riskleri çok düşüktür" ifadelerini kullandı.
Prof. Dr. Ekici, hastanın hiç idrar yapamaz hale gelmesi, ilaç tedavisine ve minimal invaziv yöntemlere yeterli cevap vermeyen hastalar, idrarda devam eden kanama olması, büyümüş prostatın yaptığı tıkanıklığa bağlı idrar kesesinde taş oluşmuş olması, sık idrar yolu enfeksiyonu geçirmek, idrar yolunda uzun süre devam eden tıkanıklığa bağlı böbrek yetmezliği gelişmesi gibi durumlarda ise cerrahi tedavi uygulanması gerektiğini bildirdi.

prostat tedavisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Malatya yine sallandı!
Malatya yine sallandı!
Malatya’da deprem!
Malatya’da deprem!