Palu-Kovancılar Arasına Yeni Adalet Sarayı Yapılacak

Vali Murat Zorluoğlu ile Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Palu – Kovancılar arasında yapılması planlanan Adalet Sarayının yer tespitinde bulunmak üzere Palu - Kovancılar ilçeleri arasında bulunan arsalar üzerinde incelemelerde bulundu.

Palu-Kovancılar Arasına Yeni Adalet Sarayı Yapılacak
Palu-Kovancılar Arasına Yeni Adalet Sarayı Yapılacak
 
İncelemelerde Vali Murat Zorluoğlu ile Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım’ a Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Öner, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Kovancılar ve Palu İlçesi Kaymakamları ile Belediye Başkanları ve İl Genel Meclis Başkanı Metin Baki Ölçücü de eşlik etti.
 
Vali Murat Zorluoğlu ve beraberindeki heyet, Adalet Sarayı yer tespiti için farklı noktalarda incelemelerde bulundu. Daha sonra Palu Konağında açıklamalarda bulunan Palu Belediye Başkanı Mehmet Sait Dağoğlu, bu tür ortak yatırımlarla Palu ve Kovancılar ilçelerinin geleceğine ciddi hizmetler yapılacağını ümit ettiğini belirtti.
 
Kovancılar Belediye Başkanı Hacı Akpınar ise Kovancılar ve Palu ilçelerimiz arasında gelişmenin sağlanabilmesi için bölge hastanesi, bölge adliyesi ve fen lisesi yapılmasına, iki ilçe dinamikleri olarak mutabık kaldıklarını söyledi.
 
Ceza infaz kurumlarımızdaki bir başka proje nedeniyle Elazığ’a gelmenin mutluluğunu yaşadığını belirten Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım ise yapmış olduğu konuşmasında, “Bu bölge halkının uzun süredir arzu ettiği, Sayın Vekillerimizin de Ankara’da uzun uğraşlar verdikleri Kovancılar – Palu müşterek Adliye Sarayının yeriyle ilgili bir inceleme yaparak, uygun yerleri gördük. Sayın Başkanlarımızın, Paluluların ve Kovancıların ortak iradesini görmüş olduk. Hiç şüphesiz bu bölge tarihi değerlerine mütenasip bir adliye sarayını hak ediyor. Bu sebeple de inşallah en kısa zamanda her ilçenin ortaklaşa kullanacağı, kent kültürüne katkı sağlayabilecek, mimarisiyle de işleviyle de buradaki vatandaşlarımızın, Elazığlı hemşerilerimizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir adliye sarayının yapılması mümkün olur” dedi.
 
Bir değerlendirmede bulunan Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu ise “Bugün ilimizin iki önemli ilçesi Palu ve Kovancılar tarafından ortak kullanılabileceğini değerlendirdiğimiz ve önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi düşündüğümüz bazı yeni yatırımlarla ilgili alan incelemesi yapmak üzere buraya gelmiş bulunuyoruz. Ben evvela Elazığ’la ilgili her türlü yatırımda her zaman bizlerle beraber olan Sayın Genel Müdürümüz ve değerli hemşerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Yine Sayın Milletvekillerimiz Ankara’da ilimizle ilgili yatırımları çok yakından takip ediyorlar. Elazığ ve Kovancılar arasında gerçekleşmesi düşünülen henüz fikir aşamasında olan ama önümüzdeki günlerde ete kemiğe bürüneceğine inandığımız birtakım projeler var. Bunlardan bir tanesi bu Adalet Sarayı.  Gerçekten hem Palu hem de Kovancılar ’da Adalet Sarayı ihtiyacı var. Ancak birbirine coğrafi olarak da kültürel olarak da çok yakın olan ve kültürel geçmişi olan bu iki ilçemizde iki ayrı Adalet Sarayı yapmaktansa iki ilçenin ortasında ortak bir noktada her iki ilçeye de hizmet verecek daha gösterişli, daha prestijli bir Adalet Sarayı yapılmasının daha mantıklı olacağını değerlendiriyoruz. Bu durumun iki ilçeye de hizmet edecek diğer önemli yatırımlar açısından da böyle olacağını düşünüyoruz. Bunların başında bir devlet hastanesi geliyor. İki ilçede de küçük küçük hastaneler yapılması ileride bunlarla ilgili bazı sıkıntıları doğuruyor. Hâlbuki iki ilçeye hizmet verecek hatta iki ilçeden de öte belki buradaki Arıcak’a, Alacakaya’ya, Karakoçan’a hatta Yayladere’ye hizmet verecek kapasitede bir hastanenin yapılması halinde buradaki insanların çok daha konforlu bir sağlık hizmeti alacağı muhakkak. Yine geldiğimizden bu tarafa eğitimle alakalı konuların üzerinde çok duruyoruz Bu bölgedeki çocuklar ortaokulu bitirdikten sonra büyük oranda uygun lise olmadığından Elazığ’a ve çevre illere okumaya gidiyorlar. Hâlbuki burada yapılabilirse bir fen lisesi hem az önce saydığım bütün ilçelere hem de daha doğudaki bazı illere örneğin Tunceli gibi, buradaki öğrencilerin gelip eğitim görebileceği bir fen lisesi burada önemli bir hizmet görür diye değerlendiriyoruz. Bütün bu yatırımlar şüphesiz zaman içerisinde realize edilebilecek yatırımlar. Hali hazırda yatırım programında yer alan yatırımlar değil. Ancak tarafımızca ve Sayın Milletvekillerimiz tarafından Belediye Başkanlarımız ve Kaymakamlarımız tarafından yakinen takip ediliyor. Adalet Sarayının bugün yerini görme imkânımız oldu. Sayın Genel Müdürümüz de konuyu buradaki ortak iradeyle birlikte Adalet Bakanlığımıza taşıyacaklar. Sayın Milletvekillerimizin de çabalarıyla ümit ediyoruz ki 2017 yatırım programına Palu – Kovancılar ortak Adalet Sarayını da alma imkânımız olur. Diğer yatırımlarımız da sırası geldikçe
yatırım programına alınacak ve bölge bütün olarak değerlendirilip hem Kovancılar hem Palu kalkındırılacak hem de bir bütün olarak Elazığ’ın kalkınmasına katkıda bulunacak.” dedi.
Kovancılar ve Palu arasında tespit edilen bir bölgede Adalet Sarayı yapılması için Belediye Başkanları ve Kaymakamların, Cumhuriyet Başsavcısının, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürünün ve Vali Murat Zorluoğlu’nun imzalarını taşıyan iyi niyet protokolü imzalandı.
palu kovancılar arasına adalet sarayı vali zorluoğlu elazığa yeni adalaet sarayı paluya yeni adliye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Malatya’da deprem!
Malatya’da deprem!
Enflasyon rakamları açıklandı
Enflasyon rakamları açıklandı