Milletvekili Serdar; 'Avukatlık, Hukuk Sisteminin Ayrılmaz Bir Öğesidir'

AK Parti Elazığ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Ömer Serdar, Hukuk devleti ilkesinin temeli olan savunma hakkının uygulayıcısı olarak avukatlık müessesesinin, hukuk siteminin ayrılmaz bir ögesi olduğunu söyledi.

Milletvekili Serdar; 'Avukatlık, Hukuk Sisteminin Ayrılmaz Bir Öğesidir'
Milletvekili Serdar; 'Avukatlık, Hukuk Sisteminin Ayrılmaz Bir Öğesidir'
5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle AK Parti Elazığ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Ömer Serdar, açıklama yaptı. Milletvekili Serdar açıklamasında,”Hukuk devleti anlayışı ile adaletin sağlanması, bir devletin vatandaşlarının güvenli, huzurlu ve refah seviyesi yüksek bir ortamda hayatlarını devam ettirebilmelerinin asli unsurlarındandır. Hukuk devleti ilkesinin temeli olan savunma hakkının uygulayıcısı olarak avukatlık müessesesi, hukuk siteminin ayrılmaz bir ögesidir. Savunma yargının temel taşıdır ve savunma olmadan hak dağıtımından, yargı bağımsızlığından söz etmek mümkün değildir”dedi. Avukatlık mesleğinin, hakların korunması, adaletin sağlanması ve toplumsal ilişkilerde karşılaşılan sorunların giderilmesinde büyük önem taşıyan bir meslek olduğuna değinen Serdar,” Yargılamanın asli unsurunu teşkil eden, birey hak ve özgürlüklerinin kullanılması ve savunulmasına kılavuzluk yapan avukatlarımız adaletin tesis edilmesine hizmet etmektedir. Avukatlarımız vatandaşların devlete olan güvenlerini pekiştirmekte ve devlet, vatandaş ilişkilerinin düzenlenmesine önemli katkılarda bulunmaktadır. Hukukun üstünlüğüne, hukuk devletine, kişilerin savunma haklarının kutsallığına inanmış ve bunu meslek edinmiş avukatlarımız adil yargılanmanın temini için temel bir kamu hizmeti görevi ifa etmektedirler. Bireyleri,hakları konusunda bilgilendiren, yönlendiren, haklarının korunmasında ve kullanılmasında yardımcı olan avukatlarımızın, toplumsal ilişkilerde karşılaşılan sorunların çözülmesi, adalet ve hakkaniyetin sağlanması için gösterdikleri gayretler, toplumumuzca da takdir edilmektedir” diye konuştu. Savunmanın temsilcisi olan avukatların olmadığı, savunma ve avukata gereken önemin verilmediği yerde hak ve adalet olmasının mümkün olmadığına vurgu yapan Serdar, avukatların, kamu vicdanının ve adaletin yerine getirilmesi işlevinde ulvi bir görev üstlenmiş adalet savunucuları olduğunu da kaydetti.
Elazığ milletvekili Ömer Serdar Ak parti milletvekili Ömer Serdar Ömer serdar'dan avukatlar günü açıklaması 5 nisan avukatlar günü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tunceli’de öldürülen terörist gri listede çıktı
Tunceli’de öldürülen terörist gri listede çıktı
Ağrı’dan acı haber!
Ağrı’dan acı haber!