Advert

Matematiği Oyun Haline Getirip Patent Başvurusu Yaptılar

Elazığ’da 2 lise öğrencisi matematiği eğlenceli hale getirerek sevdirmek için ‘Küp 23’ ismini verdikleri milli zeka oyunu geliştirdi.

Matematiği Oyun Haline Getirip Patent Başvurusu Yaptılar
Matematiği Oyun Haline Getirip Patent Başvurusu Yaptılar

Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi’nde lise 3. sınıf öğrencileri Mert Hüseyin Kılıç ve Deniz Çakmak, matematiği oyun aracılığıyla eğlenceli hale getirerek sevdirmek için ‘Küp 23’ adlı milli zeka oyunu tasarladı. Ders harici matematikle ilgili oyunlar oynayan 2 öğrenci, zeka ve stratejinin içinde yer aldığı oyunlar üzerine araştırma yaptı. Araştırma sonucu 2 öğrenci, kendilerine özgü matematiksel zeka ve strateji oyununu olan ‘Küp 23’ adlı oyunu geliştirdi.Oyunlarını daha da geliştirmeyi düşünen öğrenciler, patent almayı hedefliyor.


 

Matematiği oyun haline getirdiler

 

Matematik derslerinde hem ders çalıştıklarını hem de ilgili oyunlar oynadıklarını belirten öğrencilerden Mert Hüseyin Kılıç, “Bunları oynarken neden kendimize ait bir oyunumuz olmasın diye düşündük. Oyunları inceledik ve kuralları tamamen bize ait olan özgü bir oyun geliştirdik. Matematiğin birey ve toplumu nasıl etkilediği kaçınılmazdır. Ülkemizde, yaşamımızda, her şekilde karşılaşılan bir alandır. Amacımız matematiğin korku duyulan bir disiplin olmayıp yaşam gibi heyecan ve mutluluk veren bir uğraş alanı olduğunu göstermek istedik. Bu şekilde matematiği, oyun aracılığıyla eğlenceli hale getirip sevdirmek amacıyla da Küp 23 adlı oyunumuzu hazırladık” dedi.

 

Oyunun 2 ve 3’ün katlarından oluştuğunu ve bu yüzden adını Küp 23 koyduklarını ifade eden Kılıç, “Oyunumuz küplerden oluşmaktadır. Her oyuncuda 2’nin ve 3’ün katlarından 6 tane küp var. Soldan sağa 2’nin katları artacak şekilde ve 3’ün katları da arkasına diziliyor. Oyunun genel hamleleri ileri, sağa ve sola şeklindedir. 90 derece ilerleme haklarına sahip ama hiçbir şekilde geriye hamle yok. İki küp karşılaştığında ise büyük olan sayı küçük sayıyı yiyor. Oynandığı zaman karşılaştıkları sayı değil oynandığı zaman bir sonraki gelecek sayı önemlidir” diyerek oyunu anlattı.


 

Oyun için patent başvurusunu yaptılar

 

Matematiği öğrencilere sevdirmek amacıyla oyunu arkadaşıyla beraber tasarladıklarını aktaran Deniz Çakmak ise, “Projemizi ileriyi düşünerek yaptık. Projemizin oyun tahtasını geliştirerek ve 4 işlem koyarak bakanlığa ilkokullar için eğitim amaçlı sunmayı düşünüyoruz. Oyunumuz zeka üzerine kurulduğu için genç yaştaki bireylere zeka ve strateji oyunu sunacağız. Oyunumuzu geliştirip piyasaya sunmayı da düşünüyoruz. TUBİTAK da Malatya bölge serisinde ikinci olduk. Bu zaten geçici bir patent veriyor. İleriki zamanda patenti alacağız ve başvurularımızı yaptık” şeklinde konuştu.

 

Öğrencilerle birçok konu üzerinde çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Elazığ Bilim Sanat Merkezi Matematik Öğretmeni Yaşar Çalışkan, “TUBİTAK için konuları irdelerken öğrenciler ‘hocam bizim neden oyunumuz yok, bizde bir strateji üzerine zeka oyunumuz olsun. Çocuklara matematiği sevdirici bir oyun olsun ve bunun üzerinden çalışalım’ demelerinden sonra biz oyun bulma arayışına girdik. Tüm zeka oyunları inceledik. Ülkemizdeki zeka oyunlarını öğrencilerimizle beraber oynadık. Bunun üzerine öğrencilerimiz bu oyunu yaptılar” ifadelerini kullandı.

Elazığ haber haber elazığ küp23 zeka oyunu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bedelli askerlikte yaş ve ücret belli oldu
Bedelli askerlikte yaş ve ücret belli oldu
WhatsApp kullananlar dikkat!
WhatsApp kullananlar dikkat!