Kadınlar bisikletlerini süsleyip pedal çevirdi

Elazığ’da kadınlar, süsledikleri bisikletleri ile "Avrupa Hareketlilik Haftası ve Dünya Otomobilsiz Kent Günü" etkinlikleri kapsamında pedal çevirdi. Etkinlikler kapsamında ayrıca Bisikletliler Derneği Elazığ Temsilciliği ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından da bisiklet turu düzenlendi..

Kadınlar bisikletlerini süsleyip pedal çevirdi
Kadınlar bisikletlerini süsleyip pedal çevirdi

Elazığ’da kadınlar, süsledikleri bisikletleri ile "Avrupa Hareketlilik Haftası ve Dünya Otomobilsiz Kent Günü" etkinlikleri kapsamında pedal çevirdi. Etkinlikler kapsamında ayrıca Bisikletliler Derneği Elazığ Temsilciliği ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından da bisiklet turu düzenlendi.
Elazığ’da "Avrupa Hareketlilik Haftası ve Dünya Otomobilsiz Kent Günü" etkinlikleri kapsamında "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" düzenlendi. Öğretmenevi önünde başlayan turda bisikletlerini çiçek ve balonlarla süsleyen yaklaşık 40 kadın, Kültür Park’a kadar pedal çevirdi. Bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla süslü bisikletleri ile pedal çeviren kadınlar, yollarda renkli görüntüler oluşturdu. Bisiklet turunu gerçekleştirmek için toplandıklarını belirten Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Elazığ Temsilcisi Mehtap Yavuz, "5’incisi düzenlenen süslü kadınlar turunun ilki İzmir’de 2013 yılında gerçekleşti. Bu yıl 50 şehirde eş zamanlı olarak gerçekleştiriliyor. Bu tur Doğu Anadolu Bölgesi’nde ilk defa gerçekleştirildi. Diğer illere örnek olması için turumuzu düzenledik. Amacımız yarış değil, kadın bisikletlilerin daha çok yolda olmasını sağlamak. Yollarda bisiklet kullanımına dikkat çekmek için günlük kıyafetlerimizle geldik" dedi.
Süslü kadınlar turuna katılan Rabia Koşar ise, "Arkadaşlarımızla güzel bir bisiklet turu attık. Yaklaşık 40 kişiydik. Süslü kadınlar olarak bugün yolları mazot kokusu yerine parfüm kokusuna çevirdik. 4 yıl önce başladığım bisiklet turunda Elazığ’da tek kadın bendim. Şuanda kadın bisikletçilerin çoğalması beni mutlu etti. Kadınlar bisiklet sürsün, araçlar da bisikletlere yol versin" ifadelerini kullandı.

İkinci bisiklet turu erkeklerden
Avrupa Hareketlilik Haftası ve Dünya Otomobilsiz Kent Günü kapsamında düzenlenen bisiklet turlarının ikincisi ise Bisikletliler Derneği Elazığ Temsilciliği ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafında gerçekleştirildi. Yaklaşık 50 bisikletlinin katıldığı tur Hazardağlı Kavşağı’nda başlayıp, Ahmet Aytar Meydanı’nda sona erdi.
Etkinlikle ilgili bilgi veren Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinççi, "Avrupa’da 16 Eylül ve 22 Eylül tarihleri arasında kutlanıyor. Bizde de Avrupa ile birlikte kutlanıyor ama Elazığ Bisikletliler Kulübümüz 24 Eylül tarihini gün olarak seçti. Biz de bakanlığımızın emri doğrultusunda Bisikletliler Derneği ile bugün organizasyon yaptık" dedi.
Dünya Otomobilsiz Kent Günü’nü kutlamak için toplandıklarını dile getiren Bisikletliler Derneği Elazığ Temsilcisi Murat Bahçeci ise, "Ülkemizde ve dünyada değişen iklim ve küresel ısınmanın açmış olduğu etkileri görmekteyiz. Bizde arabada inip, bisiklete binelim dedik. Bu şekilde hem küresel ısınmaya hem de trafiğe bir çözüm olması açısından insanların bisiklete binmesi için etkinliğimizi düzenledik" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pertek’te feci kaza!
Pertek’te feci kaza!
‘Tunceli'yi bir çekim merkezi yapabiliriz’
‘Tunceli'yi bir çekim merkezi yapabiliriz’