Harput’un Fethi’nin 932. yıl dönümü

Harput’un Fethi’nin 932. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı..

Harput’un Fethi’nin 932. yıl dönümü
Harput’un Fethi’nin 932. yıl dönümü

Harput’un Fethi’nin 932. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Harput’un fethinin 932. yıl dönümü Elazığ Belediyesi tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Balakgazi önünde bir araya gelen protokol üyeleri ve vatandaşlar, mehteran eşliğinde Sara Hatun Meydanına kadar yürüdü. Daha sonra meydandaki programa geçildi. Kur’an-ı Kerim okunması ile başlayan program protokol konuşmaları ile devam etti.
Harput’un Fethi’nin 932. yıl dönümünü kutladıklarını belirten Vali Vekili Mehmet Fevzi Dönmez, “Harput, Türkiye egemenliğine girerek bugüne kadar da hiçbir şekilde kimsenin eline geçmedi. 932 yıldır memlekette İslam’ın bayraktarlığını yürüttü. Bu günlere gelmemizi sağlamış önemli bir yerdir. Bu kapsamda buraların Türk İslam egemenliğinde kalması için birçok şehit verdik. Gerekirse yine vereceğiz. Harput’un artık ölü değil, yaşayan bir şehir olması adına son 5 yıldır bir çok çalışma yürütülmektedir. Son yıllarda 2 tarihi konak Harput’a kazandırılmıştır. Bu tür çalışmalar büyük önem arz etmektedir” dedi.
Harput’un bin 85 yılında Çubuk Bey tarafından fethedildiğini dile getiren Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’da, “Fethinin 932. yıl dönümü kutlamak üzere bir aradayız. Harput bir çok ırka, dine ve mezheplere ev sahipliği yapmıştır. Harput, bu ev sahipliği ile birlikte aynı zamanda bu medeniyet, ırkların ve dinlerin birlikte yaşama kültürünü ortaya koymuştur. Bir hoşgörü, muhabbet ve sevgi şehridir. Harput deyince aklımıza edebiyatla birlikte, şairlerin şiirleri, yazarların makaleleri, medreselerdeki öğretiler, camilerdeki din alimleri gelir. Harput, bin 85 yılında fethedildikten sonra Anadolu’nun İslamlaşmasının başlangıç noktası olur. Bin 71 ‘deki Malazgirt Savaşı bir açılış Haput’un Fethi Anadolu’ya hızlı bir şekilde geçiş alanı olmuştur. Bin 85 tarihinden bugüne kadar devlet, edep, millet mantığı içinde Harput buraya yabancı eli sokmamıştır. Dolayısıyla Harput’un tekrar bir kurtuluş günü yoktur” diye konuştu.
İlahilerin okunup, aşure ikram edilmesiyle sona eren programa Vali Vekili Mehmet Fevzi Dönmez, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, bazı daire müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Araç sahipleri dikkat! Yeni düzenleme kabul edildi
Araç sahipleri dikkat! Yeni düzenleme kabul edildi
Bu tilkiler her gün lokantada
Bu tilkiler her gün lokantada