FÜ HASTANESİNDE ORGAN NAKİLLERİ DEVAM EDİYOR

FÜ HASTANESİNDE ORGAN NAKİLLERİ DEVAM EDİYOR

FÜ HASTANESİNDE ORGAN NAKİLLERİ DEVAM EDİYOR
FÜ HASTANESİNDE ORGAN NAKİLLERİ DEVAM EDİYOR

Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde 3. Karaciğer nakli ve 2. Böbrek nakli başarılı bir şekilde yapıldı. Fırat Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde karaciğer nakli bekleme listesinde bulunan 63 yaşındaki Mehmet Celal Sarıaydın'a karaciğer nakli yapılırken, bir buçuk yıldır diyaliz hastası olan 56 yaşındaki Cemil Can’a da böbrek nakli başarılı bir operasyonla gerçekleştirildi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Gastroenteroloji Bilimdalı, Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Anabilim Dalı,Radyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyeleri ve ekipleri tarafından ortak yapılan başarılı operasyonlarla Fırat Üniversitesi Hastanesi organ naklinde kendinden söz ettirmeye devam ediyor.  

24 Şubat 2015 tarihinde Adana'da beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın yakınları tarafından yapılan organ bağışı sonrasında, Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçakla Elazığ'dan Adana'ya giden Fırat Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim üyeleri Doç. Dr. Koray Karabulut ve Yrd. Doç. Dr. Sertaç Usta'dan oluşan ekip tarafından çıkartılan karaciğer, Elazığ'a getirilerek aynı gece karaciğer nakli bekleyen 63 yaşındaki Mehmet Celal Sarıaydın'a nakledildi.

Ameliyatla ilgili bilgiler veren Fırat Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sertaç Usta, Kronik karaciğer yetmezliği ve akut karaciğer yetmezliklerinin Türkiye’de büyük bir problem olduğunu belirtti.

Karaciğer nakillerinin Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde başarılı bir şekilde yapıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Usta, “ Celal bey 63 yaşında hepatit C ye bağlı kronik karaciğer yetmezliği vardı. Bize bu şikâyetlerle başvurdu. Bizde karaciğer nakil listemize aldık. O esnada da Adana’da beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın yakınları karaciğerini bağışlamak istediler. Bizde Fırat Üniversitesi’ndeki ekibimiz ile Doç. Dr. Koray Karabulut’la birlikte gidip karaciğeri beyin ölümü gerçekleşen kişiden çıkarıp, Celal beye başarılı bir ameliyat ile naklettik. Şu an Celal beyin durumu da gayet iyi. Taburcu olma aşamasına geldi. Beklemediğimiz bir sıkıntı yok” diye konuştu.

Karaciğer nakli olan Mehmet Celal Sarıaydın ise, uzun yıllardır Karaciğer nakli beklediğini ifade ederek, sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Mehmet Celal Sarıaydın’ın kızı İlknur Çetin de, babasının 12 yıldır karaciğer hepatit C rahatsızlığı olduğunu, ameliyatın başarılı geçmesinden dolayı Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne ve Hocalarına teşekkür ettiğini belirtti.

Ayrıca, Fırat Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Erhan Aygen ile Doç. Dr. Cüneyt Kırkıl ise, 1.5 yıldır diyaliz hastası olan 56 yaşındaki Cemil Can’a, kız kardeşi Necla Bademci’den alınan böbreği başarılı bir operasyonla nakletti. Böylece Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde 2. Böbrek naklide başarılı bir şekilde yapılmış oldu.

Böbrek Nakli yapılan Cemil Can, kız kardeşinin böbreğini kendisine verdiğini belirterek, “2013 yılında hastalandım. Fırat Üniversitesine geldim. Böbreklerimin iflas ettiğini, çalışmadığını öğrendim. Tedavilerimi burada yaptım.  8 ay diyalize girdim, 8 aydan sonra benim kız kardeşim ve eniştem sana böbreğimizi verelim dediler. Bütün tedavilerimizi burada yaptık. Fırat Üniversitesinin bütün bölüm hocalarının hepsine teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Ameliyatımı da burada oldum. Yani ben vatandaşların Fırat üniversitesini bırakıp da Ankara’ya Malatya’ya Antalya’ya falan gitmelerini istemiyorum. Hocalarımız çok iyi” dedi.

HASTANESİNDE ORGAN NAKİLLERİ DEVAM EDİYOR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tunceli'de kar ve tipiye yakalanan 301 kişi kurtarıldı
Tunceli'de kar ve tipiye yakalanan 301 kişi kurtarıldı
Benzin ve motorine zam!
Benzin ve motorine zam!