FIRAT ÜNİVERSİTESİ'NDE ULUSLAR ARASI KONFERANS DÜZENLENDİ

FIRAT ÜNİVERSİTESİ'NDE ULUSLAR ARASI KONFERANS DÜZENLENDİ

FIRAT ÜNİVERSİTESİ'NDE ULUSLAR ARASI KONFERANS DÜZENLENDİ
FIRAT ÜNİVERSİTESİ'NDE ULUSLAR ARASI KONFERANS DÜZENLENDİ

Fırat Üniversitesi Nano Malzeme ve Nano Teknoloji Araştırma Laboratuvarı tarafından düzenlenen “1. Uluslararası Organik Elektronik Malzeme Teknolojisi” konulu konferans, Fırat Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Elazığ’da yapıldı.

Fırat Üniversitesi Kongre Merkezi’nde yapılan konferansa, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Cebeci, Nano Malzeme ve Nano Teknoloji Araştırma Laboratuvarı Müdürü Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu, öğretim üyeleri, öğrenciler ile yurt içi ve yurt dışından çok sayıda bilim insanı katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Nano Malzeme ve Nano Teknoloji Araştırma Laboratuvarı Müdürü Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu, konferansa farklı ülkelerden çok sayıda bilim insanının katıldığını belirterek, konferansa yaklaşık 150 den fazla bilim insanının katıldığını söyledi.

Konferansa Fransa, Brezilya, Amerika ve Ortadoğu’nun farklı ülkelerinden katılımın yoğun olduğunu kaydeden Prof. Dr. Yakuphanoğlu, “Temel hedefimiz bu tür uluslararası konferanslarla Elazığ’ı yurt dışına tanıtmak. Bu konferans hem ülkemiz hem de Elazığ açısından önemli bir organizasyon. Son zamanlarda iki popüler alan var. Bunlardan bir tanesi Nano Teknoloji diğeri de organik elektronik. Nano teknolojide son zamanlarda farklı ülkeler başarılı sonuçlar sağladı. Bizim ülkemizde bu konuda eksiklikler var. Organik elektronik ise şuanda yeni uygulaması olan ve özellikle bütün alanlara girmek üzere. Gelecek için evlerimizi boyatmayacağız. Sadece evlerimizi bir defa boyayacağız. Daha sonra buna bir elektrik alanı verdiğimizde evimizin rengi istediğimiz şekilde değişecek. İşte bu teknoloji sayesinde evinizi bir defaya mahsus boyayacaksınız, daha sonra bütün renklerde evinizi istediğiniz zaman farklı renklere çevirebileceksiniz. Bunu gibi çok farklı uygulama alanları var. Dolayısıyla bu organik elektronik son zamanlarda yaygın bir şekilde gelişmekte ve bu konunun Elazığ’daki bilim insanlarına hem de Türkiye’deki bilim insanlarına önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

Konferansa katılan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ise, organik yarıiletken malzemelerin başta elektronik teknolojileri olmak üzere farklı alanlardaki uygulamalarının etkin hale getirilmesi açısından önemli olduğunu kaydederek, “Çağımızın teknoloji çağı olması nedeniyle, başta ekonomi olmak üzere sağlık, ulusal güvenlik gibi birçok alanda kullanılan teknolojilerin geliştirilmesi bilim insanlarımızın çalışması ve araştırması ile mümkündür” dedi.

Teknolojik gelişmelerin yaşam standartlarımızı yükseltmesinin yanı sıra yaşadığımız çevre üzerindeki olumsuz etkilerini de gözden kaçırmamamız ve bu olumsuzlukları bertaraf edecek önlemlerinde alınması gerektiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Demirdağ, 1. Uluslararası Organik Elektronik Malzeme Teknolojisi” konulu konferansa ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduğunu sözlerine ekledi.

2 gün sürecek olan “1. Uluslararası Organik Elektronik Malzeme Teknolojisi” konulu konferansta, bilim insanları çeşitli bildiriler ve poster sunumu gerçekleştirecek.

 

 

Kaynak:fırat.edu.tr

FIRAT ÜNİVERSİTESİNDE ULUSLAR ARASI KONFERANS DÜZENLENDİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tunceli'de teröristlerin inlerine girildi
Tunceli'de teröristlerin inlerine girildi
Tır ile otobüs çarpıştı, çok sayıda yaralı var
Tır ile otobüs çarpıştı, çok sayıda yaralı var