Etkisiz hale getirilen teröristlerden 2’si üst düzey çıktı

Elazığ’ın Karakoçan ilçesi kırsalında terör örgütü PKK’ya yönelik düzenlenen ve silahlı İHA’nın etkin olarak kullanıldığı operasyonda 6’sı ölü, 1’i sağ olarak ele geçirilen teröristlerin, en az 10 saldırıya karıştığı ve bir çok güvenlik görevlisini şehit ettiği ortaya çıktı. Teröristlerden sağ ele geçen ve öldürülen birinin örgüttü sözde üst düzeyde olduğunun belirlendiği bildirildi..

Etkisiz hale getirilen teröristlerden 2’si üst düzey çıktı
Etkisiz hale getirilen teröristlerden 2’si üst düzey çıktı
Elazığ’ın Karakoçan ilçesi kırsalında terör örgütü PKK’ya yönelik düzenlenen ve silahlı İHA’nın etkin olarak kullanıldığı operasyonda 6’sı ölü, 1’i sağ olarak ele geçirilen teröristlerin, en az 10 saldırıya karıştığı ve bir çok güvenlik görevlisini şehit ettiği ortaya çıktı. Teröristlerden sağ ele geçen ve öldürülen birinin örgüttü sözde üst düzeyde olduğunun belirlendiği bildirildi.
Terör örgütü PKK’ya yönelik 22-23 Eylül’de Elazığ’ın Karakoçan ilçesi Bulgurcuk köyü kırsalında jandarma komando, jandarma özel hareket ve silahlı İHA ile eş zamanlı operasyon başlatılmış, operasyon sabaha kadar sürmüştü. Operasyonda Bulgurcuk köyü kırsalında silahlı İHA ile 4, jandarma komando timleri tarafından ise 2 terörist öldürülmüş, 1 terörist de sağ yakalanmıştı.
Ölü ele geçirilen teröristlerle ilgili yapılan incelemede birinin PKK’nın sözde Dersim eyaleti sorumlusu "Dersim Ferhat" kod adlı Burak Aydemir olduğu belirlendi. Sağ yakalanan teröristin ise “Ciğerhun” kod adlı Ferit E. olduğu ve sözde Tunceli Bölgesi Cephe sorumlusu olduğunun tespit edildiği açıklandı.

Etkisiz hale getirilen teröristler birçok saldırıya karışmış
Elazığ Valiliği etkisiz hale getirilen teröristlerle ilgili açıklama yaptı. Teröristlerin eylem hazırlığında olduğu aktarılan Valilik açıklamasında, “Etkisiz hale getirilen bölücü terör örgütü mensuplarının Tunceli’nin Mazgirt ilçesi doğan kayalıkları bölgesinde güvenlik güçlerine yönelik saldırı olayını, 24.06.2002 günü Tunceli’nin nazimiye ilçesi geliş köyü bölgesinde güvenlik güçlerine yönelik saldırı olayını, 23.06.2008 günü 2 personelin şehit olduğu Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki güvenlik güçlerine yönelik mayın eyp saldırı olayını, 09.02.2012 günü Dıyarbakır’ın Sur ilçesinde meydana gelen patlama olayını, 05.06.2016 günü Bingöl’ün Yayladere ilçesi dalbasan köyünden 1 vatandaşın kaçırılması ve aracının yakılması olayını, 14.10.2016 günü Tunceli’nin Nazimiye ilçesi Dereova Jandarma Karakol Komutanlığı’na yönelik saldırı olayını, 14.10.2016 günü Bingöl’ün Yayladere ilçesi Dalbasan Jandarma Karakol Komutanlığı’na yönelik saldırı olayını, 22.08.2016 tarihinde Nazimiye ilçesinde kamu/kurum ve kuruluşları ile güvenlik güçlerine yönelik gerçekleştirilen saldırı olayını, 01.04.2011 tarihinde Osmaniye Hasanbeyli ilçesinde 1 askerin şehit 5 askerin yaralandığı saldırı olayını, 28.10.2011 tarihinde 2 polis memurunun şehit olduğu Osmaniye Emniyet Müdürlüğü trafik ekiplerine yönelik saldırı olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir” denildi.

Çok sayıda silah ve mühimmat ele geçti
Valilik etkisiz hale getirilen teröristlerden 1 adet zagros marka keskin nişancı tüfeği, 4 adet kaleşnikof piyade tüfeği, 2 adet M-16 piyade tüfeği, 9 adet taarruz el bombası, 17 adet uçaksavar fişeği, 167 adet 7.62x39 kaleşnikof fişeği, bin86 adet 5,56x45 ebatlarında M-16 piyade tüfeği fişeği, 45 adet boş kovan, 11 adet kaleşnikof şarjörü, 19 adet M-16 piyade tüfeği şarjörü, 2 adet yapay mayın patlayıcı madde düzeneği, 2 adet yaesu marka el telsizi, 1 adet yaesu marka araç telsizi, 3 adet gece görüş dürbünü, 1 adet keskin nişancı dürbünü, 2 adet el dürbünü, 7 adet sırt çantası, 2 adet flaş bellek, 8 adet uyku tulumu, 4 adet 70 metre elektrik kablosu, 4 adet telsiz şarj cihazı, 1 adet ampermetre, 1 adet kamera, 2 adet radyo, 3 adet şemsiye ve çok sayıda yaşamsal ile sağlık malzemesinin ele geçirildiğini duyurdu.

Teröristlerden 2’si üst düzey
Valilik açıklamasının devamında, ”Etkisiz hale getirilen sözde üst düzey iki BTÖ mensubundan, ‘Dersim Ferhat’ kod adlı B. A. İsimli örgüt mensubunun sözde dersim eyalet sorumlusu olduğu, sağ olarak ele geçirilen ‘Ciğerhun’ kod adlı F.E. isimli btö mensubunun ise sözde Tunceli bölgesi cephe sorumlusu olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizin birlik ve beraberliğine yönelik her türlü tehdide karşı mücadelelere kararlılıkla devam edilmektedir” ifadelerine yer verildi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
10 bin bekçi alınacak
10 bin bekçi alınacak
AK Parti’de süre uzatıldı
AK Parti’de süre uzatıldı