Emekliye müjde! Çifte zam geliyor

Emekliye enflasyon farkı.

Emekliye müjde! Çifte zam geliyor
Emekliye müjde! Çifte zam geliyor www.haberelazig.com

Hem SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranı hem memur emeklisinin farkı için ilk 6 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) belirleyici olacak. Bunun ilk 3 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon belli oldu.

3 aylık TÜFE yüzde 2.77 çıkarken, uzmanların tahminlerine göre Temmuz`da memur emeklileri yüzde 3.5`lik zamma ilaveten enflasyon farkı da alacak.

Memur emeklilerinin toplu sözleşme zammına ilaveten fark alabilmesi için ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 4`ü aşması gerekiyor.

Uzmanlar; ilk 6 aylık enflasyonun, dolayısıyla SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammının yüzde 4`ü aşabileceği, en yüksek ise yüzde 5 olabileceği tahmininde bulunuyor.

Uzmanlar bu durumda memur emeklilerinin de enflasyon farkıyla ikinci bir zam elde edeceğini belirtiyor.

ÇİFTE ZAM

Eğer ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4.5 çıkarsa, memur emeklilerine yüzde 3.5`lük zamma ilaveten yüzde 0.5 enflasyon farkı yansıtılacak.

 Aylık enflasyonun yüzde 5 olarak gerçekleşmesi halinde ise memur emeklilerine yüzde 1`lik enflasyon farkı çıkacak. Bu durumda memur emeklilerinin Temmuz zammı yüzde 3.5`ten yüzde 4.5`e yükselebilecek.

Geçtiğimiz yılın sonuna doğru yayımlanan 2018 Yılı Programı`nda 6 aylık enflasyon tahminine göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammının yüzde 4.02 olabileceği kaydedilmişti.

Ancak sonradan Merkez Bankası`nın 2018 yılı enflasyon tahminini yüzde 7`den yüzde 7.9`a yükseltmesi, zam oranlarının daha yüksek çıkabileceğini ortaya koymuştu.

Kaynak: Takvim

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çetin geçen kış dağ keçilerini de etkiliyor
Çetin geçen kış dağ keçilerini de etkiliyor
Tunceli'de kar ve tipiye yakalanan 301 kişi kurtarıldı
Tunceli'de kar ve tipiye yakalanan 301 kişi kurtarıldı