ELAZIĞ'IN İHRACATINDA DÜŞÜŞ YAŞANIYOR

ELAZIĞ'IN İHRACATINDA DÜŞÜŞ YAŞANIYOR

ELAZIĞ'IN İHRACATINDA DÜŞÜŞ YAŞANIYOR
ELAZIĞ'IN İHRACATINDA DÜŞÜŞ YAŞANIYOR

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 2015 yılı Mayıs ayı ihracat rakamları açıklanırken ülke genelinde yaklaşık %19 oranında bir önceki yıla göre düşüş yaşandığı kaydedildi. Elazığ’da ise 2014 yılına göre ihracattaki azalma % 41 oranında.

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan Elazığ’dan Mayıs ayında 15 milyon 770 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini belirtti.

 Alan, Mayıs ayı ihracat rakamlarına ilişkin yaptığı açıklamada, bölge ülkelerinde yaşanan iç savaşlar, dünya genelinde yaşanan parasal daralmalar, döviz kurlarındaki ani değişiklikler ve ülkemizdeki seçim süreçlerinin ihracatı etkilediğini söyledi.

UR-GE DESTEKLERİYLE FİRMALARA KATKI SAĞLANACAK…

 Başkan Alan konuyla ilişkin değerlendirmesinde, “İlimizin ihracatı mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 oranında düştü. Geçen senenin mayıs ayında 25 milyon 297 bin dolarlık dış satım yapmıştık, bu senenin mayıs ayında bu rakam 15 milyon 770 bin dolara geriledi. Ocak-Mayıs arasındaki sürece baktığımızda Elazığ’dan 2014 yılında 119 milyon 648 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. 2015 yılı aynı döneminde ise 70 milyon 165 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. Bu iki dönem arasındaki kayıp yaklaşık %41 oranındadır. Yeni hükümetin kurulması ile birlikte özellikle iç piyasaların toparlanmaya başlayarak firmalarımızın yeniden ihracata odaklanacaklarını ve 2015 yılı ikinci yarısında gerilemenin duracağına inanıyoruz. Bölgemizin ihracat potansiyeli bakımından en önemli illerinin başında gelen Elazığ’ın ihracatta yeni hedefler ve ülkelerle büyümesi için Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Ekonomi Bakanlığı’nın UR-GE destekleriyle bir proje çalışması da yürütmekteyiz. 2015 yılı içerisinde uygulamaya konulacak proje ile ihracatçı firmalarımıza katkı sunmayı hedefliyoruz”  dedi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:Elazığ TSO

ELAZIĞIN İHRACATINDA DÜŞÜŞ YAŞANIYOR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tunceli'de kar ve tipiye yakalanan 301 kişi kurtarıldı
Tunceli'de kar ve tipiye yakalanan 301 kişi kurtarıldı
Benzin ve motorine zam!
Benzin ve motorine zam!