ELAZIĞ'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM PANELİ YAPILDI

ELAZIĞ'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM PANELİ YAPILDI

ELAZIĞ'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM PANELİ YAPILDI
ELAZIĞ'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM PANELİ YAPILDI

Elazığ Belediyesi tarafından düzenlenen Kentsel Dönüşüm Paneli yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
Alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen panele, Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, AK Parti İl Başkanı Nusret Çoban, Belediye Başkan Yardımcıları, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Kutbeddin Demirdağ, STK Platform temsilcileri ve geniş bir davetli topluluğu katıldı. 

Panel dört oturum halinde gerçekleşti.
Kentsel Dönüşümün sihirli iki kelime olduğunu ve herkesin farklı anlamlar yüklediğini dile getiren Başkan Yanılmaz, "Bizler kentsel dönüşümü asıl amacına uygun olarak gerçekleştireceğiz ve bunu de büyük bir titizlikle gerçekleştireceğiz" dedi. 
Yerel yönetim anlayışlarının paylaşım ve ortak karar esasına dayandığının altını çizen Yanılmaz, "Kentsel dönüşüm çalışmalarımızı yürütürken de o bölgede yaşayan her kesimle bir araya gelerek, onların görüş ve önerileri doğrultusunda ortak kararla adımlarımızı atacağız" ifadelerini kullandı.
Elazığ'ın birinci dereceden deprem bölgesinde bulunması nedeniyle yıkılması gereken binaların yıkılacağını, yerlerine yeni yapıların inşa edileceğini, bunun büyük önem taşıdığını anlatan Yanılmaz, şunları söyledi: "Yeni yapılarımız şehrin dokusunu bozacak, çok katlı binalar olmayacak, yaşam alanlarıyla, otoparklarıyla, yeşil dokusuyla, şehrin kültüyle bütünleşmiş yapılar olacak. Cumhuriyet mahallemizden başladığımız ve daha sonra Sürsürü, Zafran, Aksaray, Gümüşkavak, Salıbaba mahallesinde yapacağımız çalışmaları, şehrin bütününe yayarak, şehri rahatlatan dönüşümleri gerçekleştireceğiz. Örnek, modern, kaliteli yaşanabilir bir şehir oluşturacağız. İnsanımızın içinde olmadığı hiçbir icraatı yapmayacağız."
Başkan Yanılmaz konuşmasında ayrıca, Elazığ'ın sorunlarıyla ilgili tüm kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket ettiklerini, çözüm ortağı olduklarını kaydetti. 
Daha sonra söz alan Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, hızlı şehirleşmenin beraberinde gecekondulaşmayı getirdiğini belirterek, "Bu süreç kentlerimizin sağlıklı büyümesini engelledi. Doğal çevrenin tahribine yol açtı. Olası afetlerde can kaybı riskini yükseltti. Ülkemizdeki yapıların pek çoğu mühendislik desteği alınmadan yapıldığı için doğal afetlere karşı zayıf durumdalar. 2012 yılından itibaren riskli alanların ve yapıların tespit edilmesi, alt yapısı ve sosyal yapısıyla yerlerine sağlam yapıların inşa edilmesi, yaşanabilir şehirler oluşturulması amacıyla ciddi çalışmalar yapılıyor. Hükümetimizin hedefi 2023 yılında mevcut yapı stokunun yarısını, önümüzdeki 20 yıl içerisinde ise 6,5 milyon konutun dönüştürülmesini sağlamaktır" diye konuştu.
Konuşmaların ardından panele katılan konuşmacılar, kentsel dönüşüm ve bu yöndeki çalışmalar konularında görüşlerini aktarırken, katılımcılar da sorularıyla programa katkı sağladılar.

ELAZIĞDA KENTSEL DÖNÜŞÜM PANELİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tunceli'de kar ve tipiye yakalanan 301 kişi kurtarıldı
Tunceli'de kar ve tipiye yakalanan 301 kişi kurtarıldı
Benzin ve motorine zam!
Benzin ve motorine zam!