ELAZIĞ'DA SÜREKLİ PEDİATRİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ

ELAZIĞ'DA SÜREKLİ PEDİATRİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ

ELAZIĞ'DA  SÜREKLİ PEDİATRİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ
ELAZIĞ'DA  SÜREKLİ PEDİATRİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Sağlık Bakanlığı’nın önderliğinde, Dünya Sağlık Örgütünü’nün işbirliği, üniversite, sivil toplum örgütleri ve özel sektörün katılımı ile düzenlenen eğitimler serisinin Elazığ toplantısı gerçekleştirildi.

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü ile toplantı organizasyon komitesinin koordinesiyle il genelinde görev yapan aile hekimleri, aile sağlığı elemanları, hekim, hemşire, ebe ve diğer sağlık personellerinin güncel bilgi ve deneyimler ile buluşturulması amacıyla “Sürekli Pediatri Eğitimi” toplantısı20 Mart 2015 tarihinde Fırat Üniversitesi Tıp fakültesi Konferans Salonunda yapıldı.

Toplantının ilk konuşmasını Prof. Dr. Tomris TÜRMEN yaparak toplantının konusunun çocuklar olduğunu söyledi. Son 3 yılda 3000’i aşkın sağlık çalışanının katıldığı “Sürekli Pediatri Eğitimi” toplantıları düzenleyerek katılımcılara güncel bilgiler aktardıklarını ifade etti.

Açılış konuşmasını yapan Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Uzm.Dr. İbrahim Halil AKKUŞ Azeri bir pedagogdan duyduğu sözleri şu şekilde dile getirdi:“Bir hanımefendi kucağında birkaç aylık bebeğiyle bir bilgeye gider. “Hocam çocuğumun eğitimine ne zaman başlamam gerekiyor.” der. Bilge: “Yavrum maalesef çok geç kalmışsın.” diyerek eğitim anne karnında başladığını vurgulamıştır.” Bizlerde bu görüş doğrultusunda gebelik öncesinden başlayan eğitimlere ek olarak doğum sonrasındailk bir yaş süt çocuğu beslenmesinin, çocuk ihmal ve istismarının önlenmesinin ve aşıların önemli olduğunun bilinci içerisinde eğitimler düzenlemeye devam ediyoruz.”.

Açılış konuşmasının ardından eğitime geçildi.

Ege üniversitesinde görev yapan Prof. Dr. Raşit Vural YAĞCIsüt çocuğu beslenmesinde özel durumlar hakkında bilgiler verdi. Yağcı konuşmasında özellikle ilk 12 aylık dönemde karşılaşılan ve hastalıkların doğru teşhis edilmesinde ayırıcı bilgiler üzerinde durdu.

Ankara Üniversitesinde görev yapan Prof. Dr. Saadet ARSAN 0-12 ay bebek beslenmesi üzerinde konuşurken bu dönemde doğru beslenmenin önemini ve ek gıdalara geçiş sürecine değindi.

Ankara üniversitesinde görev yapan Prof. Dr. Betül ULUKOLçocuk ihmal ve istismarı konusunda bilgiler verdi.

Akdeniz Üniversitesinde görevli Yrd.Doç.Dr. Sevtap GÜNEY, aşıların önemi, aşıları yaparken dikkat edilecek hususlar ve karşılaşılan sorunlar hakkında bilgiler verdi.

Eğitim soru cevap, ikram ve sertifika dağıtımı ile son buldu. 

ELAZIĞDA SÜREKLİ PEDİATRİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Malatya’da deprem!
Malatya’da deprem!
Enflasyon rakamları açıklandı
Enflasyon rakamları açıklandı