Elazığ’da, ’Yaylaların Berberi’ Projesi Başlatıldı

Elazığ’da ’Yayların Berberi’ Projesi verilen kursla başladı.

Elazığ’da, ’Yaylaların Berberi’ Projesi Başlatıldı
Elazığ’da, ’Yaylaların Berberi’ Projesi Başlatıldı

Koyunculuk sektörünün tekrar canlandırılması, topraksız ve az toprağı bulunan köylerde gelir düzeyinin arttırılması, katılımcı ve sürdürülebilir hayvancılık modelinin çiftçi koşullarında uygulanması amacıyla Elazığ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Proje Biriminin hazırladığı ’Yaylaların Berberi’ isimli 9 bin 900 dolar bütçeli proje kabul edildi. Projenin İŞKUR, İl Milli Eğitim, Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ve Damızlık Koyun Yetiştiricileri Birliğiyle yürütüldüğü bildirildi. Proje kursunun açılışı merkeze bağlı Meşeli köyünde gerçekleşti.

 

Elazığ’ın tarım ve hayvancılık kenti olduğunu belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan, "Kentimizde küçükbaş hayvan varlığımız yaklaşık 500 bin civarında ve Türkiye genelinde sayılı iller arasındayız. Mevcut sayıyı arttırmak için çeşitli çalışmalar yaparak, projeler hazırlıyoruz. Bu projelerden birisi koyunculuğun gelişmesine yönelik hazırladığımız projedir. Proje ile hayvan refahı sağlanarak üreticilerimizin gelir seviyesini arttırıp, tüketicilerimize kaliteli hayvansal ürünler sunmayı amaçlıyoruz" dedi.

 

Proje kapsamında 3 adet jeneratör,12 adet koyun kırkım makinesi ve bıçaklarının hizmete sunulacağını aktaran Karahan, kaliteli yapağı üretiminde yüzde 15 artış, kırkım ve sonrasında küçükbaş hayvanlarda meydana gelen enfeksiyon ile yaralanmalarda da yüzde 50 azalma sağlanmasını beklediklerini kaydetti.

Elazığ Haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
OHAL dönemi sona erdi
OHAL dönemi sona erdi
150 bin TL kül oldu
150 bin TL kül oldu