Advert

Elazığ’da AFAD Kurulu Toplandı

Elazığ İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Koordinasyon Kurulu, afet müdahale planı değerlendirme toplantısı yaptı.

Elazığ’da AFAD Kurulu Toplandı
Elazığ’da AFAD Kurulu Toplandı

AFAD Koordinasyon kurulu toplantısı Vali Murat Zorluoğlu başkanlığında düzenlendi. Valilikte düzenlenen toplantıya 8. Kolordu Komutanlığı’ndan Piyade Albay Mehmet Cihanoğlu, Vali Yardımcısı Mehmet Fevzi Dönmez, Elazığ İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hakif Çerçi ve ilgili kurum müdürleri katıldı. Toplantıda, yürürlüğe giren Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında Elazığ’da yapılacaklar görüşüldü.

 

Türkiye’nin özellikle de Elazığ’ın deprem bakımından hassas bir il durumunda olduğunu belirten Vali Murat Zorluoğlu,” Elazığ ili bir bölümü birinci derece bir bölümü de ikinci derece deprem bölgesi içinde yer alıyor. Geçmişte gerek ilimizde gerek ülkemizde deprem ile ilgili ne yazık ki çok acı hatıralarımız var. 1999 Marmara depremi acıları hala canlı olarak hafızalarımızda yer alıyor. Özellikle Marmara depreminden sonra afet öncesi, afet sırası ve afet sonrasında alınacak tedbirler, görevli kurumların birbirleriyle koordinasyonu konusunda çok önemli adımlar atılarak önemli mevzuat değişiklikleri yapıldı. AFAD kuruluşundan itibaren afet ile ilgili başta mevzuat değişiklikleri olmak üzere gerçekten çok önemli çalışmalar yaparak, yatırımlar gerçekleştirdi. Bugün artık Türkiye ve ilimiz, önceki dönemlere göre afetlere çok daha hazır bir durumdadır. Elazığ İl Afet Müdahale Planı, Mayıs 2015 tarihinde Valilik tarafından onaylanarak yürürlüğe girmiştir. Ancak zaman içerisinde bu gibi planların güncellenerek meydana gelen değişikliklere göre revize edilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede biz bugün kurumların görüşlerini de alarak revize edilmiş taslak Elazığ İl Afet Müdahale Planını burada görüşüyoruz” dedi.

 

Her hangi bir afet olayının olmamasını temenni eden Vali Zorluoğlu, kendilerine düşen vazifenin afet olacakmış gibi herkesin hazır olması, olası afetlerin zararlarını en aza indirecek tedbirleri alınıp uygulamaya koymak olduğunu kaydetti.

 

Elazığ AFAD Müdürü Hakif Çerçi’nin sunumdan ardından kurumların plan ve görüşleri alınarak toplantının gündemdeki maddeleri karara bağlandı.

elazığ elazığ afad elazığ afad haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ramazan Bayramı tatili kaç gün oldu?
Ramazan Bayramı tatili kaç gün oldu?
Pompalı tüfekle eve saldırdılar
Pompalı tüfekle eve saldırdılar