Elazığ'da 60 Bin Su Kuşu Tespit Edildi

Doğu Koruma ve Milli Parklar tarafından Elazığ’da bu yıl yapılan kış ortası su kuşu sayımında 32 türden 60 bin 109 kuş sayıldı.

Elazığ'da 60 Bin Su Kuşu Tespit Edildi
Elazığ'da 60 Bin Su Kuşu Tespit Edildi

Doğa Koruma ve Milli Parklar Elazığ Şube Müdürlüğü il sınırları içerisinde bulunan sulak alanlarda kış ortası su kuşu sayımı gerçekleştirildi. Su kuşu sayımına Şube Müdürü Hüseyin Çelik, Orman Mühendisi Beytullah Rehber ve Ziraat Mühendisi Erhan Taşcan katıldı. Keban Barajı güney bölümü ile gövde önü, Hazar ve Cip Baraj göllerinde gerçekleştirilen sayımlarda 32 türden 60 bin 109 su kuşu tespit edildi.
Yapılan çalışma ile ilgili bilgi veren Şube Müdürü Hüseyin Çelik, “Koruma altına alınmış alanların ve türlerin düzenli olarak izlenmesi, envanter çalışmalarının yapılması planlanmıştır. Ülkemiz sulak alanlar ve su kuşları açısından eşsiz bir ülkedir. Sulak alanlarımız önemli kuş popülasyonlarını arındırmaktadır. Kış ortası su kuşu sayımları, su kuşu popülasyonlarındaki değişikliğin yanı sıra sulak alan eko sistemlerindeki değişimlerin uzun dönemde izlenebilmesi için kullanılan temel yöntemlerden biridir. Su kuşları açısından oldukça önemli bir konuma sahip olan ülkemizde kış ortası su kuşu sayımlarının yapılması büyük önem kazanmaktadır” dedi.
Elazığ’daki yapılan sayımlarla ilgili bilgi de veren Çelik, “Elazığ sınırları içerisinde bulunan sulak alanlarda ocak ve şubat aylarında yapılan sayım sonuçlarına göre, angıt, tepeli patka, elmabaş patka, çamurcun, boz ördek, yeşilbaş, fiyu, kılkuyruk, suna, kaşıkgaga, karabatak, van gölü martısı, büyük karabaş martı, karabaş martı, kızkuşu, sumru, su çulluğu, dere düdükçünü, yeşil düdükçün, yeşilbacak, kızılbacak, gece balıkçılı, büyük ak balıkçıl, küçük ak balıkçıl, gri balıkçıl, bahri, kara boyunlu batağan, küçük batağan, kara karınlı kumkuşu, halkalı küçük cılıbıt, sutavuğu ve sakarmeke su kuşu türleri olmak üzere 32 tür toplam 60 bin 109 kuş sayıldı” diye konuştu.

Elazığ elazığ kuş sayısı elazığ haber elazığ milli park
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bayram tatili 9 gün olacak mı?
Bayram tatili 9 gün olacak mı?
Vatandaşa güzel haber! Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı
Vatandaşa güzel haber! Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı