Duyarlı çift, donmak üzere olan kediye sahip çıktı

Elazığ’da duyarlı çift, donmak üzereyken buldukları kediyi sahiplenerek, hayvan hastanesine götürüldü. Kedinin tedavisinin tamamlanmasının ardından, sahiplenen çiftin evde bakacağı öğrenildi..

Duyarlı çift, donmak üzere olan kediye sahip çıktı
Duyarlı çift, donmak üzere olan kediye sahip çıktı
Elazığ’da duyarlı çift, donmak üzereyken buldukları kediyi sahiplenerek, hayvan hastanesine götürüldü. Kedinin tedavisinin tamamlanmasının ardından, sahiplenen çiftin evde bakacağı öğrenildi.
Merkeze bağlı Güney Çayır köyünde üzüm bahçesine gezmeye giden Necdet (55) ve Yasemin Kavak (49) çifti, yerde hareketsiz bir şekilde duran kediyi fark etti. Kendinin donmak üzere olduğunu anlayan çift kediyi sahiplenerek eve götürdü. Çift, kediye evlerinde battaniyeyle ısıtarak süt verdi. Evlerinde bir gün boyunca baktıkları kedinin durumunun kötü olduğunu gören çift, daha sonra Fırat Üniversitesi (FÜ) Veterinerlik Fakültesi Hayvan Hastanesi’ne getirdi. Hastanede alt kanin (köpek) dişinin normalinden uzun olması sebebiyle beslenemediği anlaşılan kediye sıvı tedavisi yapıldı. Bir süre daha tedavisi sürecek olan kedinin sahiplenen çift tarafından alınarak evine götürüleceği öğrenildi.
Güney Çayır köyünde yer alan bahçesine eşi Yasemin Kavak ile birlikte gezmeye gittiğini belirten Necdet Kavak, “Bahçemizde bir kedinin yerde yattığını gördüm. Kedinin donmak üzere olduğunu fark ettim. Kediyi alıp eve getirdik. Evde battaniyeye sardık. Kediyi ısıttık ama kötü durumdaydı. Evimizde bir gece kaldı ama durumu kötü olunca hayvan hastanesine getirdik. Hastanede ilk müdahale yapıldı. İnşallah sağlığına kavuşursa kediyi alıp evde bakmayı düşünüyoruz” dedi.
Bahçede gezerken yerde yatan bir kedi gördüklerini aktaran Yasemin Kavak, “Kedi donmuş bir şekilde hareketsizce duruyordu. Kediyi bahçeden alıp evimize getirdik. Evimizde biraz bakım yaptık. Bir gece bizde kaldı ama durumu kötüydü. Hayvan hastanesine getirdik. İnşallah kedimiz iyileşip sağlığına kavuşur. Sağlığına kavuştuktan sonra bakımını ben yapacağım. Evde bir kedim var. İkisi uyuşursa ikisini aynı anda besleyeceğim” şeklinde konuştu.
Kedinin sağlık durumu ile ilgili bilgi veren FÜ Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi Mehmet Çalışkan, “Kediyi bulduklarında durumu çok kötüymüş. Kedi bize geldiği zaman vücut ısısı düşüktü. Kedinin alt kanin (köpek) dişi aşırı derecede uzun olduğu için üst damağa değiyordu. Bundan dolayı hayvan çenesini tam kapatamıyor ve bu nedenle yeterince beslenememiş. Bizde kedimize sıvı tedavisi yaptık. Kedimizin sıvı ile tedavisi devam edecek. Asıl problem olan dişin düzeltilmesi için cerrahlarımızla görüştük. Şuanda hayvanın genel durumu anesteziyi kaldıramayacağı için dişin düzeltilmesi operasyonunu biraz bekleteceğiz. Kedimiz genel durumu toparlandığı zaman dişi törpülenip düzeltilecek ve kendisinin beslenmesi sağlanacak” ifadelerini kullandı.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tunceli'de kar ve tipiye yakalanan 301 kişi kurtarıldı
Tunceli'de kar ve tipiye yakalanan 301 kişi kurtarıldı
Benzin ve motorine zam!
Benzin ve motorine zam!