Dudak Kuruması ve Nedenleri ?

Dudak kuruması, dudak çatlaması ve dudak soyulması vitamin eksikliğinden şeker hastalığına kadar pek çok nedenden meydana gelebilen sık karşılaşılan bir durumdur. Peki dudak kuruması, çatlaması, soyulması neden olur, nasıl geçer?

Dudak Kuruması ve Nedenleri ?
Dudak Kuruması ve Nedenleri ?
Dudaklarda kuruma ve çatlamanın en sık karşılaşılan nedeni B vitamini eksikliğidir. B vitamini 7 farklı vitamin grubundan oluşur. B vitaminlerinden B2, B3 ve B6 vitaminlerini yeterli miktarda almadığınızda B vitamini eksikliği ile karşılaşırız.B2 açısından zengin gıdalar; Peynir, badem, dana eti, yumurta, balık yağı, susam ve ıspanaktır. B3 Açısından zengin besinler; Balık, hindi, tavuk eti, karaciğer, dana eti, yer fıstığı bezelye, avokado ve çekirdektir. B6 oranı yüksek yiyecekler ise; Ayçekirdeği, Antepfıstığı, balık, tavuk eti, kurutulmuş meyveler, muz, avokado ve ıspanaktır. Bu gıdaları bolca tüketerek B vitamini ihtiyacınızı karşılayabilir, dudak kurumasından, çatlamasından kurtulabilirsiniz.

Dehidrasyon (Vücudun susuz kalması)

Dehidrasyon dudak kuruluğunun önemli nedenlerindendir ve genellikle su içme alışkanlığı olmayan kişilerde görülen bir durumdur. Özellikle yaz aylarında vücut oldukça su kaybına uğrar. Dudaklarımızda bundan olumsuz yönde etkilenir ve kurur. Dudaklarda cildimizin geri kalan kısmında olduğu gibi yağ bezleri yoktur, bu nedenle dudakların nemi kaybedip kuruma ihtimali daha yüksektir.  Ayrıca havanın kuru olduğu iklimlerde de dudaklarda kuruma ve çatlama gibi can sıkıcı durumlarla da sıkça karşılaşılır. Susuzluk çekmek dehidrasyonun (vücudun susuz kalmasının) geç belirtilerinden olduğundan su içmek için susamayı beklememesiniz. Günde ortalama 8-10 bardak su içerek dudaklarınızın kurumasını ve çatlamasını önleyebilirsiniz.

Çinko eksikliği

Dudak kuruluğunun ve dudaklardaki çatlamanın olası nedenlerinden biri de vücudunuzdaki çinko eksikliğidir. Uzmanlar günlük çinko ihtiyacının 10-25 mg olduğunu bildiriyor. Çinko çok önemli sağlıklı bir vitamin olmasına rağmen günlük çinko alımında 100 mg.'ı aşmamalıdır. Dana eti, peynir, kuruyemişler, fasulye türleri çinko açısından zengin gıdalar arasında yer alır.

İlaçların yan etkileri

Depresyon, ağrı kesici, sivilce tedavisi, soğuk algınlığı ve nazal alerjileri tedavi etmek için kullanılan ilaçların çoğu yan etki olarak dudak kuruluğuna yol açar. Dudaklarınızdaki kuruluğun kullandığınız ilaçlardan kaynaklandığından şüpheleniyorsanız doktorunuza bu durumu bildirip ilacı muadili ile deDudakları yalama, ısırma  ve emme alışkanlığı

Dudak yalama alışkanlığı da dudakları kurutan ve çatlamasına yol açan nedenler arasında yer alır. Dudakları yalayıp ıslatmak kuruluğa karşı saniyelik çözümdür. Tükürüğün buharlaşması ile birlikte dudaklarınız daha fazla nem kaybetip daha fazla kuruyacaktır.

Ağızdan nefes alma alışkanlığı

Ağzınızdan nefes aldığınızda, dudaklarınız daha fazla havayla temas eder, bunun sonucunda da kolayca kururlar. Uyku apnesi, burun kemiği eğriliği, sinüzit ve soğuk algınlığı gibi ağızdan nefes almanıza yol açabilir. Bu gibi durumlarda, ihmal etmeden doktora başvurup tıbbi tedavi almanız gereklidir.

Diş Macunlarının Yan Etkisi

Bazı diş macunları, dudakları tahriş eden, kuruluğa yol açan tahriş edici bir madde içerir. Bu maddeye sodyum lauril sülfat denir. Diş macunu satın alırken içeriğinde Sodyum lauril sülfat bulunmamasına dikkat edin.

 

dudak kuruması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tunceli'de kar ve tipiye yakalanan 301 kişi kurtarıldı
Tunceli'de kar ve tipiye yakalanan 301 kişi kurtarıldı
Benzin ve motorine zam!
Benzin ve motorine zam!