Bölgede ilk defa Elazığ’da gerçekleştirildi

Elazığ'da ve bölge genelinde ilk defa Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Sakral Nöromodülasyon (mesane pili) ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Bölgede ilk defa Elazığ’da gerçekleştirildi
Bölgede ilk defa Elazığ’da gerçekleştirildi www.haberelazig.com

FÜ Tıp Fakültesi  Üroloji Anabilim Dalı tarafından iki hastaya mesane pili operasyonu Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Karakeçi ve Üroloji ekibi tarafından yapıldı. Ameliyat ile  hastanın sırtındaki sakrum  (kuyruk sokumu) kemiğine yerleştirilen implant ve buna bağlı bir pil ile  mesanenin aşırı kasılmasını sağlayan sinirlerin uyarımının kontrolü sağlandığı ve yıllardır idrar kaçırması olan hastaların  başarılı bir şekilde tedavi edildiği bildirildi.

Ameliyat ile ilgili bilgiler veren Öğretim üyesi Dr.  Ahmet Karakeçi, bu yöntemin başta ABD ve Avrupa ülkelerinde olmak üzere Türkiye'de belirli referans hastanelerinde uygulandığını  söyledi.

Başta aşırı aktif mesaneye bağlı idrar kaçırmalarında, idrar retansiyonu, İntrstisyel sistit ve ağrılı mesane gibi hastalıklar da uygun endikasyon dahilin de yapılabildiğini aktaran Dr. Karakeçi," Özellikle ilaçlara ve botoks gibi diğer tüm tedavi yöntemlerinden yarar görmeyen, idrar kaçırması olan hastalarda bu yöntem ile hastanın herhangi bir ağrı ve rahatsızlık hissetmeden yaşam kalitesinde anlamlı düzelmeler olmaktadır. Kliniğimizde bu cerrahi yöntemin dışında özellikle idrar kaçırmaya yönelik botoks uygulaması, artifisyel üriner sfinkter cerrahisi (idrar yolu kelepçesi), Mesane Augmentasyonu operasyonları da başarılı bir şekilde yapılmaktadır"diye bilgi verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç kızın cesedi baraj gölünde bulundu
Genç kızın cesedi baraj gölünde bulundu
Pertek’te feci kaza!
Pertek’te feci kaza!