BAŞBAKAN DAVUTOĞLU TUNCELİ'DE HALKA SESLENDİ

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU TUNCELİ'DE HALKA SESLENDİ

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU TUNCELİ'DE HALKA SESLENDİ
BAŞBAKAN DAVUTOĞLU TUNCELİ'DE HALKA SESLENDİ

Başbakan Davutoğlu Tunceli’de Konuştu

Başbakan, miting için geldiği Tunceli’de çözüm süreciyle başladığı konuşmasında CHP ve HDP’yi eleştirmeyi de ihmal etmedi. 

Valilik bahçesinde yapılacağı duyrulan miting Atatürk Stadyumunun yanındaki boş alana alındı. 

Adalet ve Kalkınma Partisi Tunceli’de miting düzenledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu beraberinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile geldiği kentte, saat 15.00 diye önceden açıklanan programa yaklaşık iki saat gecikmeyle geldi. Bu arada Tunceli Valiliğinin bahçesinde yapılacağı açıklanan miting Atatürk Stadyumun yanındaki boş alanda yapıldı. Saatler öncesinden geniş güvenlik önlemi alınan mitingde önce bu partinin Tunceli İl Başkanı Erkan Eroğlu konuştu.

Eroğlu;  “Yeni Türkiye’ye, yeni Dersim’e var mıyız? Türkiye sizinle gurur duyacak. Dersim’deki selamlar insanlık selamıdır. Bize işkence yapanlar, bizleri görmezden gelenler değil, bizlerden özür dileyenler, bizim varlığımızı kabul edenlere selam olsun.  Onlar ki, Mezopotamya’nın kadınlarına yüreklerini açtıkları için selam olsun. Sizler bu memleketin has evlatlarısınız.  Ak Parti son 12 yıldır demokratik alanda hizmetleriyle her zaman öncelik olarak barışın, kardeşliğin teminatı olarak özveriyle bakmıştır. Pozitif ayrımcılığı Tunceli’ye sunmuştur. Son 12 yıl içerisinde Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmış olan yatırımların iki katını Ak Parti iktidarı yapmıştır. Barış süreci Dersim için çok önemlidir. Dersim’egelen bu barış havasıyla yollar, yatırımlar daha da ilerleyecektir. Çözüm sürecinin mimarı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ona da selam olsun.” dedi.

Arınç’tan Dersim Katliamı Vurgusu

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise konuşmasında Bedri Es Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin kuruluş aşamasında yaşananları aktardı, ardından sözü Dersim Katliamı’na getirdi. 

“Meclisin İmkanlarını Seferber Ettim”

Arınç; “Bu gün Sayın Başbakanımızla birlikteyiz. Sayın Başbakanımız 81 ilde miting yapacağına söz verdi. Başbakanımızın sizlere çok özel sevgisi var. Bu sevgisini göstermek, sizleri kucaklamak için bizleri de beraberinde getirdi.

Değerli kardeşlerim, Meclis Başkanlığım dönemindeydi Tunceli’yi ziyaret etmiştim. Burada hayırsever bir vatandaşımız engelliler için bir merkez yapmak istedi. Bizlerden yardım talep etti. Bende meclisin imkânlarını kendilerine tahsis ettim. Çünkü Tunceli’de engelli vatandaşlarımızın sayısının fazla olduğunu, onlara bir Rehabilitasyon Merkezi yapılmasından bahsettiler. Onları takdir ettim. Tunceli’de böyle gayretli, hamiyetli, yardımsever insanların bulunmasından mutluluk duydum. Avrupa’daki Dersimliler de buna katkı sağladılar. Kendilerine İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nı tahsisi ettim. Orada müzikli bir akşam yemeği oldu. Orada da yardım toplandı, sizin eksiğinizi de ben tamamladım. Açılışını o zaman Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ile birlikte yapmıştık. Her gittiğim yerde de sizin bu gayretinizi örnek verdim.” dedi.

“Acı olayların yaşandığı bir toprağın üzerindeyiz”

Başbakan Yardımcısı Arınç, konuşmasının bir kısmını da Dersim Katliamına ayırdı. Arınç; “Dersim’in çok özel bir yeri var. Geçmişte acı olayların yaşandığı bir toprağın üzerindeyiz. Maalesef vahşiyane bir şekilde insanların katledildiği o acı olayları tekrar hatırlatmak istemiyorum. 1930’lu yıllarda bu topraklarda cereyan etmiş, bu acı olayların tekrar tekerrür etmemesi, kusurlularında en azından bilinmesi gerekiyordu. Dersim olaylarını ilk defa su yüzüne çıkaran, yapılanları hiçbir zaman onaylamayan suretleri meclis kürsüsünden ortaya çıkaran hükümetimiz olmuştur. Başbakanımız olmuştur, Cumhurbaşkanımız olmuştur.” dedi.

Tuncelililerin Tüm Kutsallarını Selamladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ise Alevi inancında ve Tuncelililerin kutsal kabul ettiği mekanları selamlayarak başladığı konuşmasında; “Munzur’a selam olsun. Dersim’e, Horasan’ın önderine, Sarısaltuk’aKureşbaba’ya,  Düzgün Baba’ya, Munzur Baba’ya bütün Horosan önderlerine selam olsun. Dersim’in insanlarına yürekten selam olsun.” dedi ve yedi ilçeyi isimleriyle selamladıktan sonra da şu ifadeleri kullandı; “Kasım ayında buradaydım. O zaman dedim ki ziyaret edeceğim illerin en başında Tunceli gelecek.  7 Haziran bizim için önemli bir aşama. Dedim ki, seçim arifesindeyiz, bir kez daha Munzur’a Horosan’a selam vereceğim. Kılıçdaroğlu, CHP döneminin hesaplarıyla yüzleşemiyor.”

“Olağanüstü Hali Kim Kaldırdı?”

“Olağanüstü hali kim kaldırdı? Özgürlükleri bu memlekete kim getirdi. İşkenceyi bütün Türkiye’den sildik, kazıdık.

7 Haziranda yeni Türkiye’ye var mısınız? Özgürlükçü bir Anayasaya var mısınız?

Kasım ayında geldiğimde sözler vermiştim.  Onları birer birer birer yapacağız.  Bazı misaller vereyim. Tunceli’de biz iktidara gelene kadar üniversite, Organize Sanayi Bölgesi var mıydı? Kim getirdi? Onlar konuşur. Tunceli’de 2002 bir tane ambulans vardı. Şimdi 32 ambulans var.  Eski hastane, Ağız ve Diş  Sağlığı  Merkezi olacak. Tunceli sınırları içinde 43 tane bölünmüş yol var. Bütün yolları birer birer yapmaya kararlıyız. Bu çerçevede Hozat’a yeni bir hastane yapıyoruz. Üç hastanesi  proje aşamasında. Pertek, Mazgirt, Ovacık’a hastane yapacağız. Pertek, Tunceli-Ovacık Hozat  yollarınıyapıyoruz. İki adet feribot teslim ettik, biri Çemişgezek’e bir Pertek’e.

Kim ne derse desin, çözüm sürecini kararlı bir şekilde devam ettireceğiz. Türkiye Cumhuriyeti bütün vatandaşlarına aynı şekilde yaklaşmaktadır. Ebedi ve ezeli kardeşliğe var mısınız? Dersim müzesi açılışı müjdesi vermiştim. Çalışmalar devam etmektedir. Acı olayların yaşandığı bu kışlayı  geleceknesillere acı olayları hatırlatmamak için Dersim Müzesi çalışmalarına başladık, yapımı devam etmektedir.”

“Çözüm Sürecinin Teminatıyız”

"Önemli olan barışı, çözüm sürecini inşa etmemiz. Kim ne yaparsa yapsın, çözüm sürecini kararlı bir şekilde devam ettireceğiz ve annelerimizin gözlerinden bir damla yaş düşmesine izin vermeyeceğiz. HDP ne kadar provokasyonyaparsa yapsın, dış ve iç çevreler kardeş kavgasını ne kadar provoke ederse etsin, dışarıdan veya içeriden mezhep farklılıklarını kimler kaşırsa kaşısın, Türkiye bütün vatandaşlarına aynı insan onuru anlayışıyla yaklaşan, birleştiren, bütünleştiren, geleceğe beraberce yürüyen ortak kader inancını, bilincini temel ittihaz edeceğiz ve çözüm sürecini mutlaka başarıya ulaştıracağız.”

Davutoğlu konuşurken sık sık “Dik dur eğilme” ve “Tunceli seninle gurur duyuyor” sloganları atıldı.

 

Mitingde, bu partinin Tunceli Milletvekili adayları da sahneye davet edilerek birlikte vatandaşlar selamlandı.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU TUNCELİDE HALKA SESLENDİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tunceli'de kar ve tipiye yakalanan 301 kişi kurtarıldı
Tunceli'de kar ve tipiye yakalanan 301 kişi kurtarıldı
Benzin ve motorine zam!
Benzin ve motorine zam!