BAKAN AVCI MÜJDEYİ VERDİ

BAKAN AVCI MÜJDEYİ VERDİ ŞUBATTA 10 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK

BAKAN AVCI MÜJDEYİ VERDİ
BAKAN AVCI MÜJDEYİ VERDİ
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı TBMM'den geçen yıl 47 bin kadroluk bir tahsis çıktığını söyleyerek 37 bin öğretmen atamasının yapıldığını Şubat ayında ise 10 bin öğretmen atamasının yapılacağını söyledi. Bakan Avcı, Atanan 26 bin küsur öğretmenden sadece 40'ı meşru sebeplerle görevinin başına gidemedi” dedi.


SADECE 40 ÖĞRETMEN GÖREVE BAŞLAYAMADI

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcıöğretmen atamaları yapılırken doğudaki olaylar nedeniyle gitmeyecekleriyle ilgili yapılan spekülasyonların başarısız olduğunu söyleyerek "Atanan 26 bin küsur öğretmenden sadece 40'ı meşru sebeplerle görevinin başına gidemedi” dedi.


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı 37 bin öğretmen ataması sırasında medyada yapılan 'Bu şartlar altında öğretmenler gitmez, aileler göndermezler' spekülasyonlarına rağmen sadece 40 öğretmenin bireysel meşru sorunları nedeniyle görevine başlayamadığını açıkladı. AA Editör Masasına konuk olan Bakan Avcı gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Nabi Avcı, bu yıl 37 bin öğretmenin atamasını gerçekleştirdiklerini, bu rakamın yüzde 70'inin 29 ile atandığını, böylece doğu ve güneydoğu illerindeki öğretmen doluluk oranının, Türkiye ortalamasının üzerine çıktığını bildirdi.

DOLULUK ORANI YÜZDE 90 OLDU

Son atamalardan önce, Akdeniz Bölgesi'nde doluluk oranının yüzde 89,75, şimdi ise yüzde 90,41 olduğunu ifade eden Avcı, şu bilgileri verdi: “Doğu Anadolu'da doluluk oranı atama öncesi yüzde 80 idi, şimdi yüzde 95. Ege'de yüzde 92,11 idi, yine küçük bir farkla arttı ama 92,85 oldu. Güneydoğu Anadolu'da yüzde 80,47 idi, şimdi yüzde 92, 21. Yüzde 12'lik bir artış. Doğu Anadolu'da yüzde 15'lik bir artış vardı. Türkiye genelindeki doluluk oranı yüzde 86,68 idi, şimdi yüzde 90,75.” Avcı, önümüzdeki dönemde, bu bölgelerde ve bütün Türkiye genelinde doluluk oranını yüzde 95'in üzerine çıkarmak için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

HEPSİ YERİNE GİDİP GÖREVE BAŞLADI

Bakan Avcı, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne gönderilen öğretmenler görevlerine başladı mı?” sorusu üzerine, şöyle dedi: “37 bin öğretmen atamasından önce, atamaların yüzde 70'inin Doğu ve Güneydoğu'ya olacağını açıklamıştık. O zaman medyada spekülasyon yapıldı, 'Bu şartlar altında öğretmenler gitmez, aileler göndermez' gibi. Atanan 26 bin küsur öğretmen içinde sadece 40 öğretmenimiz görevinin başına gidemedi. Bunların büyük bir kısmı da ya askerlik ya sağlık sorunu olduğu için ya da sağlık sorunu olan bir yakını olduğu için, makul, meşru mazeretleri sebebiyle gidemedi. Onun dışında, hepsi gitti.”

VATANDAŞLAR SAHİP ÇIKTI

Bölgeye giden öğretmenlerin halk tarafından coşkuyla karşılandığını söyleyen Avcı “Halk ileteröristi ayırdığınız takdirde halk, devletin kendisine nasıl sahip çıktığını gördüğü zaman o da devletine aynı şekilde sahip çıkıyor. Bölge halkı yayınlardan, spekülasyonlardan etkileniyor ama oraya beklemediği halde aslan gibi 23-24 yaşında genç bir öğretmen elinde bavuluyla geldiği zaman onlar da görüyorlar ki devlet burada. O zaman vatandaş da öğretmenine sahip çıkıyor” şeklinde konuştu.Şubatta 10 bin atama olacak

TBMM'den geçen yıl 47 bin kadroluk bir tahsis çıktığını anımsatan Avcı, verilen kadroların hemen kullanılamadığını, kadroların ne kadarının kullanılabileceğine Maliye Bakanlığının karar verdiğini kaydetti. Avcı, “Geçen yıl 47 bini kullanamadık, 37 bine izin çıktı. Maliye Bakanlığı, '37 bini bu sene kullanabilirsiniz' dedi. Biz de kullandık. Elimizde bir 10 bin var. Bunu cepte kabul ediyoruz, en rahat konuşabildiğim rakam o şu anda. Şubat için 10 bin tamam ama yeni alacağımız kadrolardan bir kısmını bunun üzerine koyacağız. Bunun ne kadar olacağı da TBMM'de belirlenebilecek" ifadesini kullandı.

BAKAN AVCI MÜJDEYİ VERDİ ŞUBATTA 10 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koruma altındaki su samuru görüntülendi
Koruma altındaki su samuru görüntülendi
Tunceli'de teröristlerin inlerine girildi
Tunceli'de teröristlerin inlerine girildi