Advert

Abdullah Gül aday olacak mı?

Türkiye 24 Haziran seçimlerine giderken Abdullah Gül kararını verdi.

Abdullah Gül aday olacak mı?
Abdullah Gül aday olacak mı? www.haberelazig.com

Abdullah Gül canlı yayında aday olup olmayacağı sorularına son noktayı koydu.Abdullah Gül: Seçimlerin aniden erken yapılacağının anlaşılması üzerine Saadet Genel Başkanı Karamollaoğlu`nun ismimi zikretmesiyle ilgili başlayan hareketlilik tamamen dışımda gelişmiştir.

11`inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Adaylığımla ilgili bir süreç söz konusu değil"

İşte Abdullah Gül`ün o açıklamaları;"Adaylığım söz konusu değildir" Toplumun büyük bir kesiminden böyle bir talep olursa kaçınmayacağımı belirtmişimdir. Temel Bey`in çabalarını takdirle karşılıyorum. Temel Bey`in çabaları sonrası geniş bir mütabakat olmadığı ortaya çıkmamıştır.

Bu nedenle adaylığım söz konusu değildir. Tarih karşısında vicdanen sorumluyum. Hakkımda söylenen bir çok şeylerle ilgili çok konuşmak istemiyorum.

"Ben her şeyi geride bıraktım" Kendi isminin de seçim süreci ile birlikte gündeme geldiğini hatırlatan Gül, “Şunu bilmenizi isterim. Bir faninin ulaşabileceği bütün makamlara ulaşmış vaziyetteyim. Bütün bunlar benim gerimde kalmış şeyler. Bu yolların hepsini yürüdüm. Şerefle temsil etim. Ne ben, ne ailem herhangi bir beklenti, arzu içinde değiliz. Bütün arzumuz memleketimizin huzurlu, istikrarlı ve geleceğimizin güçlü olması. Çocuklarımızın barış, huzur içinde yaşayabilecekleri, geleceği aydınlık bir Türkiye olması. Bunun ötesinde bir arzum beklentim olamaz. Ben her şeyi geride bıraktım, birçok kişinin ulaşmak için uğraştığı şeyler benimi için mazi olmuştur” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı görevi sonrasında aktif siyasetin içerisinde olmamaya özen gösterdiğini vurgulayan Gül, “Öyle ki arkadaşlarımın düğün davetlerine bile gidemedim. Buna dikkat ettim. Ama bu şu anlama da gelmezdi, bilgilerimizi tecrübelerimizi bütün bunları kendime saklayacağım ve ülkemle, insanlıkla, memleketimle ilgili kayıtsız kalacağım. Nitekim zaman zaman Türkiye’nin en önemli konuları ile ilgili fikirlerimizi Sayın Cumhurbaşkanı ile baş başa paylaşma fırsatım oldu. Günü geldi hain darbe teşebbüsü ortaya çıktığında arkama bakmadan üstüme düşeni yaptım. Bazen de temel hak ve özgürlüklerle ilgili yanlış uygulamaları gördüğümde basın hürriyeti, adaletsizlik, akademik özgürlüklerle ilgili düşüncelerimi de paylaşmaktan geri kalmadım” ifadelerini kullandı.

"AK Parti`nin kuruluş prensiplerini hazırlayan kişilerden birisi olarak, bugün de o prensiplere inanıyorum" Hakkında yapılan eleştirilerle ilgili konuşmak istemediğini belirten Gül, “Zaten seçim kampanyası polemikler. Bunlar benim siyaset anlayışıma da yakışmaz. Ben siyaseti her zaman ilkeli, prensipli yaptım. Bilmeyenler bazen kasıtlı, bazen çeşitli manipülasyonlarla bir şeyler söyledi. AK Parti’den bazı arkadaşlarımın benimle ilgili ileri geri konuşmaları karşısında şunu hatırlatmadan geçemeyeceğim; AK Parti’nin kuruluşuna öncülük etmiş, AK Parti’nin kuruluş prensiplerini ilkelerini ve o günkü bütün erdemli değerlerini hazırlayan kişilerden birisi olarak ben bugün de bu değerlere, prensiplere ve bu erdemli programları aynı şekilde onaylıyorum ve onlarla ilgili görüşüm de aynıdır. Bu prensipleri destekliyorum. Türkiye’nin aydınlık geleceğinin bu ilkeler ve prensipler sayesinde olacağına inanıyorum” dedi.

abdullah gül aday olacak mı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çifte müjde! Erken emeklilik geliyor
Çifte müjde! Erken emeklilik geliyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan dünyaya meydan okudu
Cumhurbaşkanı Erdoğan dünyaya meydan okudu