2 metre karda köyde zorlu yaşam

Elazığ'da bin 650 rakımlı köyde yaklaşık 2 metrelik karda yaşamını sürdüren yöre sakinleri zorlu bir hayat sürerken, çocuklar ise karın tadını çıkarıyor.

2 metre karda köyde zorlu yaşam
2 metre karda köyde zorlu yaşam www.haberelazig.com

Elazığ'da Akdağ’ın eteklerinde bulunan bin 650 rakımlı Şeyhmiran köyünde 2 metreyi bulan karda yöre sakinleri zorlu bir yaşam sürüyor. Karda en çok ise çocuklar zaman geçirerek eğlenme fırsatı buluyor.

Elazığ’da geçtiğimiz haftalarda etkili olan kar yağışı sonrasında Palu ilçesine bağlı Şeyhmiran köyünde  kar kalınlığı 2 metreyi buldu. Akdağ’ın eteklerinde, bin 650 rakım yükseklikte bulunan ve ilçeye  28 kilometre uzaklıkta olan Şehmiran köyünde  evler kara gömüldü.  Ulaşımını yer yer tüneller  açarak sağlayan köy sakinleri, damlarını ise yıkılmaması için sürekli temizliyor. 15 gün ilçeye ulaşım sağlanamayan köyde çocuklar ise karı fırsata çevirerek poşetlerini alarak kayıp, tadını çıkartıyor.

Köyün bin 650 rakım yüksekliğinde olduğunu belirten  yöre sakinlerinden Ramazan Avcı, “2010 yılında buraya ev yaptım. 2010 yılından bu yana ilk defa bu kadar fazla  kar yağdı. 2 metrenin üzerinde bir kar yağdı.  Evlerin etrafı ve yollarımızda kapandı. Bir hafta elektriğimiz yoktu. 15-20 gün yollarımız kapalı kaldı. Yılbaşından bir gün önce ameliyat oldum. 20 gün burada mahsur kaldım. Dün yollarımız açıldı. Gidip dikişlerimi aldırdım. Evlerin etrafını , odunluğumuzu ve samanlığımızı kendi imkanlarımızla açıyoruz. Samanları uzaktan getirip ahırda hayvanları yemliyoruz” dedi.

Bu yıl çok kar yağdığını dile getiren Hakan Demiroğlu ise, “Elektriğimiz bir hafta yoktu. Köy halklı kendi imkanları ile yollarını açtı. Bu gördüğünüz kar erimiş hali. Daha fazla kar olan yerlerde var. Evlerinde mahsur kalanlar oldu. Rüzgarın etkisiyle  bir çok çatı uçtu” diye konuştu.

Son yılların en etkili yağışı gerçekleştiğini aktaran Davut Dağoğlu da, "10-15 gün fırtına ve rüzgar vardı.  Çoğu zaman komşularımıza gidemiyorduk. Hastalarımız olduğu zaman götüremiyorduk. Hiçbir imkan yok. Yolları kendi imkanlarımızla açtık. Bazı yerlerde 1 metreden 2-3 metreye kadar yükselen kar var. Bazı yerlerde pencereye  kadar kar yağmıştı. Evin kapısını açtığımızda kapı görünmüyordu. O kadar fazla kar yağdı” ifadelerini kullandı.

elazığ kar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 terörist cesedi ele geçirildi
3 terörist cesedi ele geçirildi
 Öldürülen anne ve oğlu son yolculuğuna uğurlandı
Öldürülen anne ve oğlu son yolculuğuna uğurlandı